Co je to sezónní afektivní porucha a jak se projevuje?
Sezónní afektivní porucha, též nazývaná sezónní nebo (pod)zimní deprese, souvisí se střídáním ročních období. Objevuje se každoročně během podzimu, pokračuje v zimních měsících a odezní většinou až s příchodem jarních slunečných dní.
Mezi její příznaky patří:
- opakovaně zhoršená nálada, pocit smutku nebo deprese po většinu dne,
- ztráta zájmu a potěšení z aktivit, které vás dříve bavily a naplňovaly,
- únava a ospalost během dne a problémy s ranním vstáváním i po delším nočním spánku,
- změny chuti k jídlu (přejídání se, vyšší příjem sacharidů) a s tím související přibírání na váze,
- pocity beznaděje, „prázdna“, zoufalství, méněcennosti a provinění,
- ztráta koncentrace, roztěkanost, zhoršení výkonnosti, podrážděnost,
- časté myšlenky na smrt nebo sebevraždu.
Příčiny sezónní deprese
Příčiny sezónní deprese nejsou dosud úplně objasněné. Pravděpodobně souvisí s biochemickou nerovnováhou v mozku (konkrétně hypotalamu) způsobenou nedostatkem slunečního světla v zimních měsících. Dochází k narušení tzv. vnitřních biologických hodin (cirkadiánního rytmu). Roli může hrát také pokles hladiny serotoninu, chemické látky v mozku, která ovlivňuje náladu, chuť k jídlu i spánek. Navíc bývá pozorováno i zvýšení hladiny melatoninu, který má rovněž na náladu a spánek vliv.
Rizikové faktory a možnosti léčby „(pod)zimní deprese“
Sezónní afektivní porucha bývá až čtyřikrát častější u žen. Může se začít projevovat v jakémkoliv věku, nejčastěji však k tomu dochází mezi 18. a 30. rokem života. Její riziko se také výrazně zvyšuje v případě, že touto nebo jinou formou deprese již trpí někdo z rodiny. Výskyt sezónní deprese také roste se vzdáleností od rovníku úměrně tomu, jak klesá počet slunných dní v zimních měsících.
Nejvhodnější léčbou je právě fototerapie – aplikace intenzivního světla v úrovni očí. Zlepšení nálady je někdy pozorováno již během prvního týdne, typicky však k němu dochází po dvou týdnech aplikace. S léčbou je však vhodné pokračovat i nadále, aby se deprese opět nevrátila. Používané světlo má zpravidla spektrum podobné slunečnímu, ovšem bez škodlivé ultrafialové složky. Hladina melatoninu se v krvi začíná zvyšovat s nástupem tmy a jeho produkce vrcholí v druhé polovině noci. Aplikace jasného světla speciální lampou pak jeho produkci zastaví a urychlí jeho odbourání, což vede ke zlepšení nálady a zvýšení energie. Proto se ho doporučuje aplikovat ihned po probuzení alespoň po dobu 30 minut. Během fototerapie je možné si např. číst nebo poslouchat hudbu.
Nejlepším zdrojem světla je ale jednoznačně sluneční svit, proto pokud můžete, buďte co nejvíce přes den venku a nezastiňujte okna.
Z léků jsou nejčastěji předepisována antidepresiva ze skupiny SSRI (inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu).
Další léčebnou možností je psychoterapie, konkrétně kognitivně-behaviorální terapie.
K lepší náladě vám také pomůže pravidelné cvičení, dostatek spánku a trávení času s přáteli.
Sezónní depresi není vhodné podceňovat
Sezónní depresi není vhodné brát na lehkou váhu. Pokud není včas a správně léčena, může výrazně negativně ovlivnit váš každodenní život, ať už se jedná o studium, zaměstnání, či mezilidské vztahy. Nejvíce rizikové jsou v tomto ohledu samozřejmě sebevražedné myšlenky.
Pokud na sobě pozorujete příznaky sezónní deprese, neváhejte a navštivte svého praktického lékaře. Ten vám sám doporučí vhodnou léčbu, případně vás odešle ke specialistovi.
Pokud trpíte mírnými příznaky deprese, případně s ní máte zkušenosti a hledáte její vhodnou prevenci, může být dobrým nápadem užívat doplněk stravy s obsahem omega-3 mastných kyselin. Pro pohodové zvládnutí podzimu, zkracujícího se dne, plískanic a také předvánočního stresu je možné sáhnout i po doplňcích stravy s obsahem omega-3 nenasycených mastných kyselin s obsahem nejen EPA, ale i DHA, ideálně v kombinaci s hořčíkem a kyselinou listovou, které podporují normální psychické funkce.
(mafi)
Zdroje:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/seasonal-affective-disorder/symptoms-causes/syc-20364651
https://www.nhs.uk/conditions/seasonal-affective-disorder-sad/
https://www.nimh.nih.gov/health/topics/seasonal-affective-disorder/index.shtml
https://www.innerbody.com/seasonal-affective-disorder