S poruchami spánku jděte za praktickým lékařem
I poslední ovečka přešla už přes lávku, a vy pořád ne a ne "zabrat"? Pokud máte potíže se spánkem, které už nějakou tu dobu trvají, obraťte se na lékaře. Poradíme vám na jakého.
Praktické je začít u praktika
Dojděte si ke svému praktickému lékaři – je to lékař tzv. první linie a je vám nejblíže. Praktik by vám měl podrobně vysvětlit zásady spánkové hygieny, zeptat se, zda vás něco netrápí nebo nemáte nějaké problémy (stres ze zkoušky, rozvod, starosti s dětmi a podobně), které by mohly být příčinou poruch spánku.
Poté vám doporučí dodržovat pravidla zdravého spánku, a pokud uzná, že vaše potíže jsou významnější, předepíše slabší lék na spaní – tzv. hypnotikum. Tyto léky však nejsou dlouhodobým řešením nespavosti. Po třech až čtyřech týdnech by se měla vysadit, protože při dlouhodobém užívání na ně snadno vzniká závislost. To platí především pro tzv. klasická hypnotika, tedy starší přípravky. Tzv. hypnotika nové generace už tyto nežádoucí účinky nemají.
Skutečná příčina dlouhodobých těžkostí se spánkem se ale žádnými léky často vyřešit ani nedá. Pokud se například stresujete s dítětem, které bere drogy, nespavost může být jen následek problému, nikoli jeho příčinou.
Spěte v laboratoři
Pokud začnete poctivě dodržovat pravidla spánkové hygieny a tím posilovat přirozenou pravidelnost spánku, měl by se po třech týdnech spánek velmi zkvalitnit a potíže zmírnit. Pokud za přibližně 3–4 týdny nedojde k žádné změně ve spánku ani při použití léku na spaní, je čas pro návštěvu tzv. spánkové laboratoře. Zde prozkoumají vaše spaní nebo spíše "nespaní" odborníci na spánkovou medicínu.
Pyžamo s sebou!
Spánková laboratoř není klasickou laboratoří, jakou známe ze školních let. Je v ní spousta přístrojů na sledování spánku pacientů a obsluhují je tzv. odborníci na spánek, většinou z řad neurologů. Můžete v ní zdarma jednu noc přenocovat a lékaři poté vyhodnotí, jaká je podstata vašich potíží. Odborníci vám pak také mohou doporučit jejich konkrétní řešení.
Vyšetření jsou bezbolestná, provádí se pomocí elektrod upevněných obvykle v oblasti obličeje. Souhrn těchto vyšetření se označuje cizím slovem polysomnografie. Základní polysomnografické vyšetření se skládá z elektroencefalogramu (EEG), elektromyogramu svalů brady (EMG) a elektrookulogramu (EOG). Soubor vyšetření může být pro větší výtěžnost doplněn ještě o videozáznam spánku a sledování dýchání.
Poruchy spánku totiž mohou skrývat něco podstatnějšího:
- deprese
- úzkosti;
- tzv. posttraumatickou poruchu – noční můry a děsy, které jsou následkem prožitých tíživých událostí třeba i v dávné minulosti; i po dlouhé době se takové události mohou promítat do snů a rušit kvalitu vašeho spánku;
- různá neurologická, psychická onemocnění, ale i nemoci, které zdánlivě se spánkem vůbec nesouvisí.
Vyspěte se jednu noc ve spánkové laboratoři a lékaři mohou lépe pojmenovat (a posléze léčit) vaše potíže. Potom se zase můžete těšit z odpočinku, který lidem spánek přináší.
(jnl)
Zdroj: www.medicinapropraxi.cz