S pokročilou osteoporózou si nemusíte už ani zavázat tkaničky
Osteoporózou trpí až 7 % Evropanů. Příznaky jsou plíživé, často se na nemoc přijde náhodně. Může se ale ohlásit bolestí zad, zlomeninou obratle nebo jiné kosti. Také výška nemocného se zmenšuje, záda se zakulacují.
Osteoporóza vzniká jako samostatné onemocnění nebo v důsledku jiných vážných nemocí, např. hormonálních poruch, nemocí trávicího ústrojí, nemocí ledvin, nádorů, neurologických nemocí nebo chorob revmatických. Vyšší riziko vzniku osteoporózy mají ženy po menopauze a lidé starší 70 let.
Nemoc bez příznaků
Osteoporóza může u každého člověka probíhat naprosto odlišně. U některých pacientů probíhá úplně bez příznaků a zjistí se náhodně na rentgenovém snímku, když se provádí rentgenové vyšetření z jiného důvodu.
"Tahání" v zádech
Většinu pacientů dovedou k lékaři bolesti zad. Nejčastěji jsou to neurčité bolesti zad nebo tahavá bolest, která se zvětšuje po zátěži nebo zatížení páteře. Není výjimkou, že se zhoršuje chůze do schodů, ze schodů, člověk má potíže s oblékáním, se zavazováním tkaniček.
Prudká bolest
Jiným příznakem je náhle vzniklá bolest zad, která vystřeluje pod žebra, do břicha nebo do nohou. Taková bolest je pravděpodobnou známkou zlomeniny obratle. Zlomenina vznikne, i když to člověk velmi málo čeká, např. po prudkém předklonu, otočení, skoku nebo po švihu. Proto se tyto zlomeniny odborně nazývají jako nízkoprahové.
Zlomeniny vedou ke zmenšování
Zlomeniny obratlů způsobují nejen bolest, ale také mění tvar obratlů. Obratle se "sesedají", vypadají jako rybí tělo. V důsledku takových změn se zmenšuje výška nemocného. Pacientovi se začnou zakulacovat záda a naopak zvětšovat břicho.
Osteoporóza vzniká velmi pomalu a často bez příznaků. Proto se lékaři zaměřují na hledání vyšetření, které odhalí nemoc v počátku, kdy se dá zpomalit, nebo dokonce zastavit. Samozřejmě i zde je důležitá životospráva – zvýšit fyzickou námahu a do jídelníčku zařadit potraviny s obsahem vápníku, např. mléko, sýry, jogurty apod.
(syna)
Zdroj: www.wrongdiagnosis.com