Znecitlivující krém může být použit u všech věkových kategorií. Novorozenci, kojenci, batolata, starší děti, dospívající i dospělí lidé – u všech může krém zabránit i vzniku fobie z lékařů a nemocničního prostředí. Vždy je však nezbytné přesně dodržovat postup aplikace, který je popsaný v příbalovém letáku, a nepřekračovat doporučená dávkování.
Dohled není nezbytný
Znecitlivující krém je volně prodejný v lékárnách. Dohled zdravotnického personálu při jeho aplikaci tedy není zcela nezbytný. Pokud ale zvažujete o nanesení krému třeba před odběrem krve, je vhodné o tom informovat zdravotní sestru, která odběr provádí, případně lékaře, který vás na něj poslal. Počítejte také s tím, že ne všechna pracoviště mají s tímto přípravkem zkušenost, zatímco jiná s ním pracují zcela běžně.
Snížení výskytu rizik
Užití krému je v naprosté většině případů bezpečné. Má však i jistá omezení a rizika. I z tohoto důvodu je vhodné jeho aplikaci konzultovat se zdravotníky. Vyhnout se jeho použití je nutné především u lidí se známou alergií na látky v něm obsažené, u kojenců do 12 měsíců věku, kteří jsou léčeni přípravky vyvolávajícími tvorbu tzv. methemoglobinu, a u předčasně narozených dětí. Vyšší opatrnost při jeho použití je dále nutná zejména u osob s atopickým ekzémem, s metabolickou poruchou spočívající v narušení enzymu glukóza-6-fosfát-dehydrogenázy, s tzv. methemoglobinémií, u lidí léčených některými léky ovlivňujícími srdeční rytmus a u těhotných a kojících žen.
Místo vpichu nemusí být předem jisté
Odběry krve u dětí, zejména kojenců a malých batolat, nejsou mnohdy jednoduchou záležitostí ani pro odborníky. Důvodem není jen obtížnější spolupráce a neklid dítěte, ale i horší přehlednost žil, které jsou tenké a špatně viditelné. Ne vždy se proto podaří provést odběr napoprvé. Odběrovým místem jsou většinou paže, popřípadě hřbet ruky, nárt či u velmi malých dětí někdy i žíly patrné na hlavičce. Pokud se tedy se zdravotníkem domluvíte na použití znecitlivujícího krému předem, může být doporučeno jeho nanesení na více předpokládaných míst odběru krve. Pak je jen nutné dávat pozor, abyste nepřekročili celkové doporučené množství krému s ohledem na věk pacienta.
Díky zmírnění bolesti při odběru krve napomáhá znecitlivující krém k lepší spolupráci mezi dětmi a zdravotníky. Lékařské studie prokázaly, že k účinnému snížení bolesti dochází u více než 90 % dětí, jimž byl krém před odběrem aplikován.
(tich)
Zdroj:
https://pdfs.semanticscholar.org/af54/776f2e37af3caae0a756fae219be0d1efb72.pdf
http://www.sukl.cz/modules/medication/detail.php?code=0225888&tab=texts