Bércové vředy vznikají většinou v důsledku onemocněním žil. V rozšířených žilách se hromadí krev, která se nenavrací zpátky k srdci, a tekutina z ní uniká do podkoží. V důsledku toho se rozvíjí otok a zhoršuje se výživa pokožky. V takovém prostředí může ke vzniku bércového vředu vést i drobné poranění.
Čištění je základ
Aby bylo hojení bércového vředu úspěšné, je potřeba ránu důkladně a odborně vyčistit. Musí být odstraněna odumřelá tkáň a bělavé povlaky rány a vyčištěna její spodina. Tato procedura je však bohužel dost bolestivá, a proto se vyplatí mít po ruce znecitlivující krém určený k místnímu užití.
Úleva díky znecitlivění
Jak se znecitlivující krém používá? Aplikuje se v silné vrstvě (asi 1–2 g na plochu 10 cm2), maximálně však v celkovém objemu 10 g přípravku, přímo do bércového vředu. Po nanesení se vrstva krému překryje neprodyšným obvazem (případně potravinářskou fólií). Než začnete s čištěním, je třeba počkat alespoň 30 minut. Je třeba počítat s tím, že u chronických, často velmi bolestivých bércových vředů bývá vstřebávání léčiva pomalejší. V tomto případě může být doba působení krému prodloužena až na 60 minut. Po uplynutí doporučené doby se obvaz sejme a krém se (například gázou) odstraní. Mechanické čištění bércového vředu je nutné zahájit během 10 minut po odstranění krému. Přípravek lze použít před čištěním bércových vředů až 15krát v průběhu 1–2 měsíců.
Léčba bércového vředu představuje dlouhý proces vyžadující velkou dávku trpělivosti. Promluvte si se svým lékařem o způsobech, které ho dokážou učinit snesitelnějším.
(dos)
Zdroje:
http://www.sukl.cz/
https://www.healthline.com/health/arterial-vs-venous-ulcers