Jak být fit i ve starším věku: pravidla výživy
Dobrá a kvalitní strava je důležitá v každém věku, organismus staršího člověka však hůře snáší necitlivé zacházení.
- Vyberte si jídlo bohaté na živiny – jídlo bohaté na živiny je takové, které při relativně nízkém obsahu kalorií dodá našemu tělu co nejvíce různých živin – kromě cukrů, tuků a bílkovin také vitamíny a minerály. Mezi potraviny bohaté na živiny patří především ovoce a zelenina, celozrnné výrobky, libové maso, ryby, luštěniny, ořechy, mléčné výrobky nebo vajíčka.
- Přizpůsobte množství jídla – množství kalorií, které vaše tělo potřebuje, závisí na věku, pohlaví, zdravotním stavu i fyzické aktivitě. Denní příjem jídla by měl být takový, abyste nepřibývali na váze, ale ani neubývali. Trpíte-li nadváhou, či dokonce obezitou, poraďte se se svým lékařem o možné redukční dietě. Stejně tak byste se měli s lékařem nebo nutričním terapeutem poradit o příčině a řešení této situace, pokud jste v poslední době neplánovaně zhubli.
- Omezte některé potraviny – s dietními prohřešky se starší organismus již nevyrovnává tak snadno, proto bychom měli omezit potraviny, které našemu tělu neprospívají: především sladkosti, uzeniny, smažená jídla, sladké limonády a alkohol.
- Vychutnejte si své jídlo – dobré jídlo patří k největším radostem života, ale s věkem můžeme tuto radost někdy ztrácet. Příčinou ztráty chuti k jídlu může být špatný zdravotní stav, ale i deprese, obtíže při nakupování a přípravě jídla, časté jídlo o samotě nebo obtížné žvýkání a polykání. Všechny tyto problémy je třeba řešit dříve, než dojde ke vzniku podvýživy.
- Nakupujte chytře – na každou cestu do obchodu si připravte seznam věcí, které chcete koupit. Plánování předem vám usnadní vybrat si zdravější potraviny a také si můžete nákup lépe rozmyslet, abyste za své peníze dostali maximum. Zdravá strava nemusí nutně znamenat vyšší výdaje. Sezónní ovoce a zelenina nebývají drahé a to samé platí například o luštěninách, drůbežím mase nebo mléčných výrobcích.
(vek)
Zdroj: nihseniorhealth.gov