Jak častá je chronická neuropatická bolest?
Chronická neuropatická bolest může doprovázet celou řadu onemocnění. Jak vysoká je pravděpodobnost, že se dotkne i vás?
Neuropatická bolest vzniká poškozením centrálního nebo periferního nervového systému. Může být také doprovázena různými nepříjemnými pocity, např. brněním, mravenčením, svěděním či pálením kůže. Bolest zasahuje nejvíce dolní končetiny a je nejčastěji popisována jako tupá, pálivá nebo bodavá. Za chronickou se neuropatická bolest označuje poté, co trvá déle než 3–6 měsíců. V důsledku jejího dlouhého trvání je pacient často sužován i změnami psychiky, úzkostnými stavy nebo depresemi.
Podle rozsáhlé francouzské studie chronickou neuropatickou bolestí trpí přibližně 7 % obyvatel. Výskyt je mírně vyšší u žen než u mužů a postihuje především lidi ve vyšších věkových kategoriích. Častěji se objevuje u manuálně pracujících a u lidí žijících na venkově. Jakých skupin nemocných a v jakém poměru se týká?
Cukrovkáři, pozor!
Nejčastější příčinou chronické neuropatické bolesti je cukrovka. Její bolestivou formou je postiženo asi 11–20 % všech cukrovkářů, přičemž riziko jejího vzniku stoupá s věkem. Bolest se nejčastěji objevuje v koncových oblastech dlouhých nervů – mluví se pak o jejím tzv. ponožkovitém, případně podkolenkovitém až punčochovitém umístění.
Bolest zanechává i závislost na alkoholu
Alkoholismus je druhou nejčastější příčinou vzniku neuropatie. Setká se s ní přibližně každý desátý alkoholik. Projevuje se nejprve pouze poruchou čití, postupně se však přidává bolest, která má ostrý a palčivý charakter a postihuje především dolní končetiny.
Důsledek léčby rakoviny nebo infekce
Jedním z nepříjemných následků prodělané chemoterapie nádorových onemocnění je také tzv. chemoterapií indukovaná periferní neuropatie. V prvním měsíci po chemoterapii je pozorována u 70 % pacientů. S odstupem času od ukončení léčby její výskyt naštěstí klesá (po 3 měsících po chemoterapii udává její výskyt 60 % a po 6 měsících pak 30 % chemoterapií léčených).
Přibližně u každého pátého pacienta, který byl postižený pásovým oparem, přejde toto onemocnění v chronický bolestivý syndrom. Nejvíce jsou ohroženi lidé ve vyšším věku anebo ti s porušenou imunitou. Také infekce virem HIV často způsobuje různé formy neuropatie (až u 28 % HIV-pozitivních pacientů).
Vedle nemocí, které jsou v naší populaci časté, může být chronická neuropatická bolest i doprovodným příznakem dalších, méně častých onemocnění. Pozorovat ji lze například jako projev různých nádorových onemocnění, amyloidózy, celiakie, sarkoidózy, akromegalie nebo dědičných metabolických vad.
(viv)
Zdroje:
https://www.hal.inserm.fr/inserm-00326893/document
https://www.neurologiepropraxi.cz/pdfs/neu/2016/02/10.pdf
https://journals.lww.com/pain/Abstract/2014/12000/Incidence,_prevalence,_and_predictors_of.6.aspx
SLOVÁČEK, L. Současné možnosti v léčbě neuropatické bolesti. V. Kongres praktických lékařů, 8.–9. června 2018, Hradec Králové.