Pane profesore, tryptofan je výchozím substrátem řady látek v těle. Pro co vše je nezbytný?
L-tryptofan patří mezi esenciální aminokyseliny, které jsou pro lidský organismus nezbytné. Jeho doporučený denní příjem je 278 až 476 mg a tělo jej potřebuje k tvorbě bílkovin. Významnou úlohu v organismu pak mají produkty látkové přeměny, tzv. metabolity L-tryptofanu. Např. metabolit serotonin je přenašečem nervového signálu v centrální nervové soustavě a tkáních trávicího ústrojí, melatonin reguluje biologický rytmus a z kynureninu vzniká vitamin B3.
Vyjadřujete se k L-tryptofanu. Znamená to, že existuje více druhů této aminokyseliny?
Předpona L- nebo D- je označení pro prostorové uspořádání skupiny atomů nahrazujících atom vodíku v molekule. V bílkovinách živočichů a rostlin je zastoupena L-forma tryptofanu, D-tryptofan byl nalezen v bílkovinách mořského plže.
Lze zvýšit počet či kvalitu přenašečů, které zajišťují přestup L-tryptofanu z krve do mozku?
Přenašečem pro L-tryptofan do mozku je tzv. L-aminokyselinový transportér 1 (LAT1), který je transportérem také pro neutrální aminokyseliny. Protože si aminokyseliny vzájemně konkurují, může dojít k akutnímu nedostatku L-tryptofanu v mozku a poklesu syntézy serotoninu. Každý z nás může zvýšit příjem L-tryptofanu potravinami, které obsahují bílkoviny s tryptofanem, doplňky stravy s tryptofanem nebo zrychlit štěpení neutrálních aminokyselin intenzivní fyzickou aktivitou.
Dostaví se zlepšení nálady ihned po požití potravy s obsahem L-tryptofanu?
Ano, u většiny lidí dojde ke zlepšení nálady např. po vypití sklenice mléka s medem nebo po snězení krůtího masa. Zlepšit zásobení mozku tryptofanem lze také zvýšeným příjmem sacharidů. Následnou aktivací inzulinu dochází k rychlejšímu metabolismu neutrálních aminokyselin.
Můžete uvést, které potraviny jsou bohaté na L-tryptofan?
Mezi potraviny s dobrým poměrem tryptofanu vůči neutrálním aminokyselinám patří mléko, hořká čokoláda, ovesné vločky, pšeničný chléb, bílé pečivo, banány, sušené švestky, kuřecí a krůtí maso, mořské plody a ryby či řada jedlých hub. Další variantou jsou doplňky stravy, které obsahují čistý L-tryptofan. Ten je pro člověka esenciální, to znamená, že si jej lidský organismus nedokáže sám vyrobit.
Vegetariánská strava nám tedy zřejmě potřebné množství tryptofanu nedodá…
Vegetariánská dieta s nízkým obsahem L-tryptofanu může mít vliv na zhoršené zásobení mozku tryptofanem. Určité doplňky stravy s obsahem tryptofanu jsou ale vhodné jak pro vegetariány, tak i vegany.
Jak jej organismus vylučuje v případě nadbytku, nebo si ho lze uložit do zásoby a později z ní čerpat?
V krvi je L-tryptofan vázán na bílkovinu albumin, ze které je pro mozek uvolňován a transportován přes krevně-mozkovou bariéru. Lidské tělo si tryptofan nedokáže skladovat pro pozdější využití, takže je vhodné tuto látku tělu dodávat pravidelně.
Může se člověk L-tryptofanem předávkovat?
U klinických studií byly pacienty, při dlouhodobém užívání vysokých dávek L-tryptofanu (2 g a více denně), uváděny jako nežádoucí účinky bolestivost břicha, průjem, nevolnost a nechutenství.
Prokázaly výzkumy, zda žijí lidé s vyššími hladinami L-tryptofanu spokojenější život?
Metabolit L-tryptofanu serotonin a jeho receptory v mozkové tkáni jsou klíčovými molekulami pro diagnostiku a terapii deprese. Zvýšená koncentrace volného L-tryptofanu v krvi měla v řadě klinických studií pozitivní vliv na sociální chování.
Vyplatí se užívat tryptofan sezónně, myslím tím v psychicky náročných obdobích?
Ano, pokud začnu pociťovat zhoršení nálady a nekvalitní spánek anebo se mi hůře komunikuje s lidmi, jsem podrážděný a pozoruji na sobě známky agrese.
Myslíte si, že by vyšší hladiny L-tryptofanu pomohly dětem s poruchou pozornosti? Doporučil byste jej preventivně užívat i např. vysokoškolákům?
Ano, užívání L-tryptofanu u obou skupin bych doporučil, ale až po otestování dávky a kladném zhodnocení uživatelem.
Mohl byste, prosím, závěrem prozradit, jaký je váš tip pro dlouhodobé udržení si dobré nálady?
Zachovat si pozitivní vztah ke všemu pěknému, co k životu člověka patří, ale také ke stresu, nemocem, prohrám, zapomnění a loučení.
(žij)