Jak dobře pečujete o vlastní zdraví? Otestujte se
Péče o sebe sama dokáže skutečně prodloužit věk, který strávíme ve zdraví. Jak jste na tom vy? Vyzkoušejte náš rychlý online test. V tomto článku najdete podrobnější tipy a doporučení, která odpovídají počtu získaných bodů. A pomohou vám vyšlapat cestu k ještě lepší prevenci.
Vyplnění online testu zabere cca 2 minuty a hned vzápětí se dozvíte výsledek – tedy jestli svému tělu dopřáváte dostatek péče, jakou si zaslouží. Otázky se zaměřují na několik aspektů preventivní péče, od spánku až po vztahy.
TEST PÉČE O ZDRAVÍ
Vyšlo vám, že o své zdraví pečujete...
... skvěle?
Gratulujeme, pečujete o sebe na výbornou. Váš přístup k životnímu stylu je opravdu inspirující – péče o zdraví je zjevně vaší prioritou. Poctivou prevencí snižujete riziko vzniku civilizačních chorob a máte nakročeno k dlouhému životu ve zdraví. Jen tak dál.
Vaše téma: Inspirujte ostatní
Jako živoucí příklad jste skvělou inspirací pro lidi ve vašem okolí, kteří by potřebovali více péče o zdraví. Nenechávejte si pro sebe, jak vám preventivní péče prospívá. Povídejte si s přáteli a rodinou, co vám pomáhá udržovat zdravý životní styl.
Vyhýbejte se však poučkám. Spíše přeneste pozornost na konkrétního člověka a na důležitost jeho zdraví. Ptejte se, jaké aspekty života jsou pro něj/pro ni důležité, a pomozte najít možnou variantu v jeho/její situaci. Jinak totiž bude vypadat péče o zdraví u mladé vytížené manažerky, jinak u muže v důchodovém věku.
Pečovat o zdraví můžete i společně. Procházky, vaření zdravých jídel nebo sport mohou být zábavnou, prospěšnou a stmelující aktivitou. Ukážete tak příjemnou součást péče o zdraví. Dobrý pocit se dostaví hned a i výsledky následují relativně rychle. Nezapomeňte, že preventivní péče je spíše o pravidelnosti než o jednorázových akcích. Ty člověka spíše unaví než motivují ke zdravějšímu životnímu stylu. Zprvu tedy raději vyjděte na společnou krátkou procházku než hned na náročný výšlap.
Samozřejmě nikoho nelze nutit žít zdravě. Každý člověk potřebuje svůj čas a podmínky ke změně. Váš pozitivní přístup však může být začátkem jejich cesty. Tématu, jak mluvit se stárnoucími rodiči o prevenci, jsme se věnovali ve článku Nemoci bez příznaků. Jak pečovat o srdce a cévy?
Další tipy pro vaše zdraví:
- Sledujte nové trendy a výzkumy. Zajímá vás vliv mikrobiomu na zdraví nebo výhody pravidelné meditace? Sledujte naše sociální sítě nebo magazín Objevujte.
- Poslouchejte své tělo. I když jste v kondici, nepřepínejte se. Dopřejte si čas na odpočinek, když si ho tělo a mysl žádají.
... dobře?
Zdá se, že se docela staráte o své zdraví. Nejspíš však sami cítíte, že můžete ještě leccos zlepšit. Ať už je vaší výzvou zvládání stresu, pravidelný pohyb či preventivní prohlídky, cestu ke zdraví máte vyšlapanou. Zaměřte se na jednu „slabší“ oblast a brzy se budete cítit lépe.
Vaše téma: Zvládání stresu
Jak vypadá váš kalendář? Kolik úkolů denně zvládnete? Zamyslete se, zda vaše aktuální návyky nevycházejí z přetížení. Abyste se lépe vyrovnali se stresovou zátěží, vyhraďte si každý den alespoň 15 minut na odpočinek, třeba s knihou nebo meditací. Skvěle funguje jakákoliv kreativní činnost, sport, hra na hudební nástroj nebo prostá relaxace.
Soustřeďte se především na to, abyste si odpočinuli vědomě – tedy abyste věnovali plnou pozornost jediné činnosti. Když u cvičení jógy posloucháme podcast a ještě k tomu listujeme Instagramem, naše mysl se pořád cítí zapřažená a neodpočine si. Že vám to nejde? Dopřejte si zpočátku jen 5 minut, které si vyhradíte pouze na danou odpočinkovou, zdánlivě zbytečnou a neproduktivní činnost. Více tipů najdete ve článku Jak se konečně naučit odpočívat?
Neupínejte se jen na vidinu dovolené, během které si plánujete plně odpočinout. Po velkém stresovém vypětí se může stát, že volné dny člověk prostoná, než aby si je užil. Pro udržení zdraví je klíčový pravidelný odpočinek, tedy takový, na který si děláme prostor ve svém běžném režimu. Když si osvojíme drobné změny (např. půlhodinka pletení, 10minutová jógová rozcvička), dlouhodobě pocítíme velký pozitivní vliv na naše psychické i fyzické zdraví.
Další tipy pro vaše zdraví:
- Zaveďte krátkou pravidelnou procházku, např. po večeři. Každodenní drobná změna se projeví během pár týdnů na kondici, práci se stresem nebo snažší usínání.
- Jeden kus zdraví navíc. Přidejte do svého jídelníčku porci ovoce nebo zeleniny denně. Může to být zeleninová obloha k obědu, jablko připravené jako svačina nebo nakrájená mrkev ukusovaná k Netflixu.
- Naplánujte si preventivní prohlídku u lékaře. V organizaci vám pomůže přehledný kalendář uLékaře.cz, kde všechny doporučené prohlídky vidíte na jednom místě.
... málo?
Opravdu potřebujete více péče o zdraví. Dobře víte, co byste mohli zlepšit. Jenže nedostatek času či motivace vám brání, abyste se o sebe začali starat. Jakmile však postavíte zdraví na první místo, změny se brzy dostaví. I drobné kroky ke zdraví brzy pocítíte na vlastní kůži.
Vaše téma: Začněte jednou věcí.
Možná to znáte – nadchnete se pro změnu a od pondělí se vážně snažíte. Jenže pak dostanete rýmu, nechutná vám připravený salát, máte náročný den… a zase sklouznete k původním návykům.
Skutečně dobrá péče o zdraví nestojí spoustu sil, naopak je dlouhodobě udržitelná. Vyberte si proto jen jednu oblast, která vás nejvíce „pálí“ nebo u které cítíte největší motivaci ke změně. Může to být více pohybu, zlepšení spánku nebo lepší strava. Tuto oblast postupně zlepšujte – například zkuste chodit spát každý den ve stejnou dobu nebo začněte s krátkým cvičením doma. Každý krok vás přiblíží ke zdravějšímu životu.
Člověka může od sebepéče brzdit nekonečný počet úkolů, např. dá přednost pracovním záležitostem nebo pomoci členům rodiny. Jenže vaše zdraví je klíčové jak pro vás, tak pro vaše okolí. Starat se o sebe tedy není sobectví, ale nezbytnost. Vaše zdraví si skutečně zaslouží být na prvním místě.
Další tipy pro vaše zdraví
- Zvažte konzultaci s výživovým poradcem, fitness trenérem nebo psychologem. Budou vaší odbornou podporou a podrží vás ve chvílích nižší motivace. Nasměrovat vás může také naše online lékařská poradna.
- Zapojte do prevence i své blízké. Zafunguje promluva s vašim blízkým, psaní deníku, zveřejnit post o své změně na sociální sítě nebo zapojit tým svých kolegů, kteří možná zápasí s podobnými potížemi. Další užitečné triky popisujeme ve článku Jak začít konečně se zdravým životním stylem.
... velmi málo?
Vaše zdraví volá SOS! Možná máte náročné období, málo energie nebo nevíte, kde vlastně začít. Vaše zdraví si rozhodně zaslouží více pozornosti. Dřív, než bude pozdě. Naštěstí stačí začít několika krůčky, díky kterým se brzy ucítíte lépe na těle i na duši.
Vaše téma: Krok po kroku k lepšímu zdraví
V péči o zdraví potřebujete udělat zásadní změny. Díky tomu máte skutečně šanci na dlouhý život bez chronických nemocí. Pečovat o zdraví bude pro vás radostnější, jakmile na sobě pocítíte změnu k lepšímu. Na vašem těle a vaší mysli se projeví během pár týdnů.
Zpočátku je dobré začít oblastí, která vás stojí nejméně úsilí. Např. zkuste začít den zdravou snídaní a uvidíte v průběhu několika dní, jak se po takové změně cítíte. Důležitým bodem je také doplňování tekutin v podobě čisté vody (existuje řada aplikací, které vám pitný režim připomenou).
Pokud chcete začít sportovat, nepřepalte start. To by vás mohlo odradit od dalších pohybových aktivit. Začněte např. s pravidelnou krátkou procházkou kolem domova (třeba vždy při příchodu z práce) nebo po obědě obejděte budovu, kde pracujete.
A že spíte málo? Právě dostatek odpočinku může udělat s vaším životem a zdravím divy. Stanovte si pevnou dobu, kdy budete denně uléhat a vstávat. Snažte se tento čas dodržovat každý den, a to i během víkendů. Dbejte na to, abyste skutečně mohli spát alespoň 7-8 hodin denně.
Další tipy pro vaše zdraví:
- Víte, že pojišťovny přispívají na péči o zdraví, např. na psychoterapii, saunu nebo cvičení? Podívejte se, na co vše máte nárok.
- Čím začít právě u vás? Zeptejte se v online lékařské poradně, kde vám případně pomůžeme i s dalším objednáním k lékaři či specialistovi. Výsledky vašich vyšetření mohou být dobrým startem a motivací ke změně.
- Využijte dostupné zdroje, ať už jsou to rady či pomoc od odborníků, online články z ověřených zdrojů nebo podpora od blízkých. Opravdu nikdy není pozdě začít.