Nedostatečnost žilního systému v dolních končetinách se objevuje u stále většího množství lidí a jejich výskyt narůstá s věkem. Přesto existují způsoby, jak jejich rozvoj zpomalit a omezit různé obtěžující projevy. Příčinou častých potíží v lýtkách a celkově dolních končetinách je nedostatečná funkce žilně-svalové pumpy (insuficience).
Chlopně, které se přirozeně vyskytují nejenom ve srdci, ale také v žilách a lymfatických cévách v celém těle, v takových případech nefungují dostatečně a celý systém žil a chlopní není schopen odčerpat veškerou krev přivedenou do dolních končetin zpět do hrudníku směrem k srdci. Důsledkem je hromadění krve a mnohá žilní onemocnění.
Co můžete pro své žíly udělat?
Důvodů pro vznik žilní nedostatečnosti je více – může se objevit po hluboké žilní trombóze nebo se jednat o následek životního stylu, jistým faktorem je i dědičnost.
Nejvíce však pro své nohy uděláte, když se budete vyhýbat nadváze a do svého každodenního života zařadíte pohyb ve formě, která je pro vás přijatelná. Nemusíte hned běhat, stačí pravidelná chůze. Pohyb pomůže obnovit funkci žilně-svalové pumpy v lýtkách. Základ léčby tvoří kromě režimových opatření nošení kompresivního prádla (podkolenek, punčoch) a tzv. venofarmaka. O co se jedná? Tato skupina léků slouží k léčbě žilních onemocnění. Jejich název je odvozený z latinského termínu pro žílu vena.
Venofarmaka se užívají při žilní nedostatečnosti, která se projevuje pocitem těžkých nohou, bolestmi nebo křečemi, případně otokem či jinými změnami na kůži. Úlevu přináší i při problémech s hemoroidy.
Jak ovlivňují venofarmaka cévy?
Zásadním je jejich působení na napětí žilní stěny a normalizace prostupnosti cév, čímž podporují cirkulaci krve a omezují tvorbu otoků. Venofarmaka mají protizánětlivý účinek a podporují lymfatickou drenáž čili odtok nadbytečné mízní tekutiny z tkání. Tímto způsobem pomáhají předcházet problémům se žilami, případně přináší úlevu od nepříjemných obtíží spojených s jejich nedostatečnou funkcí.
Venofarmaka je možné užívat celkově ve formě tablet i lokálně ve formě místně nanášených přípravků a jsou běžně dostupná v lékárnách, některá z nich i bez předpisu. Poraďte se se svým lékařem či lékárníkem o nejvýhodnějších možnostech individuálně pro vás.
(lexi)
Použitá literatura:
Karetová D., Vojtíšková J., Sellner Švestková S. et al. Doporučené diagnostické a terapeutické postupy pro všeobecné praktické lékaře – Chronické žilní onemocnění – novelizace 2016. Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP, Praha: ČLS JEP, 2016.
Musil D. Onemocnění žil v ambulanci praktického lékaře. Med. pro praxi 2007; 1: 13−16.
PIL Diozen. Dostupné na: https://prehledy.sukl.cz/prehled_leciv.html#/detail-reg/0232286.