Jak stárnou žíly?
S přibývajícími lety dochází ke změnám ve složení stěn cév, žíly ztrácí svou přirozenou elasticitu, a dochází tak k jejich rozšiřování. Riziko rozvoje chronické žilní nedostatečnosti a křečových žil proto z tohoto důvodu s věkem vzrůstá. Následkem chronické žilní nedostatečnosti přitom mohou být kromě bolestivých a oteklých nohou i kožní změny, jako jsou ekzémy a změny pigmentace. To vše přispívá i ke stárnoucímu vzhledu kůže.
Rutin – nejen pro zdravé žíly
Rutin patří mezi bioflavonoidy s antioxidačním potenciálem. Vykazuje protizánětlivé vlastnosti a prokazatelně zlepšuje příznaky chronické žilní nedostatečnosti. V několika studiích bylo potvrzeno, že rutin snižuje výskyt otoků, bolestí a pocit tíže končetin a pozitivně ovlivňuje i svědění kůže. Při testech se zvířaty bylo dokonce zjištěno, že tlumí produkci prozánětlivých látek v případě kloubních zánětů. Studie potvrdily následující účinky rutinu na lidský organismus:
- antioxidační, schopnost zachytit superoxidové radikály,
- protizánětlivé,
- antikarcinogenní,
- antivirové,
- antialergické,
- stimulace kolagenu,
- snížení křehkosti kapilár,
- účinek proti srážení krve (antitrombotický účinek).
Kromě účinků rutinu na cévy byl potvrzen i jeho pozitivní vliv na lidskou pokožku. V jedné dvojitě zaslepené klinické studii, do níž bylo zařazeno 40 jedinců ve věku 30–50 let, byl zkoumán účinek krému s obsahem rutinu, který byl aplikován po dobu čtyř týdnů. Výsledky přinesly závěr, že rutin zvyšuje pružnost pokožky a redukuje počet vrásek.
Rutin je přirozeně se vyskytující látka
Rutin je přirozeně se vyskytující přírodní látkou, která se nachází například v pohance či v citrusových plodech. Běžně jej lze také zakoupit ve formě potravinových doplňků, v kombinované variantě s kyselinou askorbovou (vitamin C) je dokonce registrovaný i jako lék (Ascorutin) určený k terapii zvýšené lomivosti cév. Léková forma je přitom na rozdíl od potravin zárukou deklarovaného obsahu účinných látek.
(tich)
1) Seong Jin Choi, Sung-Nae Lee, Karam Kim, Da Hye Joo, Shanghun Shin, Jeongju Lee, Hyun Kyung Lee, Jihyun Kim, Seung Bin Kwon, Min Jung Kim, Kyu Joong Ahn, In-Sook An, Sungkwan An, Hwa Jun Cha: Biological effects of rutin on skin aging. Dostupné na https://www.spandidos-publications.com/10.3892/ijmm.2016.2604.
2) Armando Mansilha, Joel Sousa: Pathophysiological Mechanisms of Chronic Venous Disease and Implications for Venoactive Drug Therapy. Int J Mol Sci 2018 Jun; 19 (6): 1669. Dostupné na https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6032391/.
3) SPC Ascorutin. Dostupné na https://www.sukl.cz/modules/medication/detail.php?code=0096303&tab=info.