8 ověřených způsobů, jak nedat šanci chorobám srdce a cév
Onemocnění srdce a cév představují v naší zemi nejčastější příčinu úmrtí. Nabízíme rady a tipy, jak se těmto zabijákům vyhnout.
1. Zahoďte cigarety
Kuřáci mají dvakrát větší pravděpodobnost srdečního infarktu než nekuřáci. Současně jim při infarktu hrozí vyšší riziko úmrtí.
2. Hlídejte si hladinu cholesterolu v krvi
Častěji onemocní srdce jedinců, v jejichž krvi se nachází vyšší množství cholesterolu. Nadbytek cholesterolu způsobuje kornatění tepen (aterosklerózu). Se srdečně-cévními chorobami, jako jsou ateroskleróza nebo infarkt, souvisí i tzv. cévní věk. „Čím více jsou cévy zanesené a tužší, tím vyšší vykazují cévní věk. Pokud budete vědět, jak staré jsou vaše cévy v porovnání se skutečným věkem, můžete odhalit riziko případného vzniku kardiovaskulárních chorob,“ vysvětluje PharmDr. Hana Chudobová z pražské Alphega lékárny. Cévní věk si můžete nechat změřit v lékárnách, jejichž seznam naleznete ZDE.
3. Dostaňte svůj vysoký krevní tlak do normálu
Vysoký krevní tlak (hypertenze) je nejčastějším rizikovým faktorem pro vznik onemocnění srdce. Dosáhnout snížení tlaku vám pomůže:
- pravidelné cvičení,
- zdravý jídelníček,
- omezení soli ve stravě.
V některých případech je pro udržení krevního tlaku v normálu nezbytné užívání léků předepsaných lékařem.
4. Udržujte své tělo v kondici
Jedinci, kteří aktivně sportují, trpí některou ze srdečních chorob méně často než lidé, kteří jen sledují sportovní přenosy z křesla před televizí. Pokud se rozhodnete zařadit pohyb do svého života, nezačínejte hned maratonem nebo dvouhodinovkou v posilovně. Takový start by mohl velmi rychle ukončit nejen vaše poctivé snahy, ale i život samotný. Nejprve zkuste třeba krátké procházky nebo rekreační plavání.
5. Jezte, co srdci svědčí
Jedná se především o potraviny s nízkým podílem tuku a cholesterolu. Váš jídelníček by měl obsahovat dostatek:
- ovoce a zeleniny,
- celozrnných výrobků,
- luštěnin,
- ořechů,
- ryb (kvůli vysokému obsahu omega-3 mastných kyselin jsou vhodní zejména losos a tuňák).
- Ve své stravě omezte hlavně cukr a sůl.
6. Dejte sbohem přebytečným kilogramům
Udržovat si správnou váhu srdci velmi prospívá. Současně snížíte riziko vzniku cukrovky a vysokého tlaku.
7. Držte cukrovku pod kontrolou
Diabetikům hrozí vyšší riziko vzniku onemocnění srdce a cév. Proto je důležité si hladinu cukru v krvi pravidelně měřit a v případě potřeby užívat předepsané léky.
8. Zvládněte svůj stres a hněv
Dnes už zlidovělé moudro praví, že stres vzniká tehdy, když mozek nedovolí tělu kopnout někoho do zadnice, když si to zaslouží. Netřeba opakovat, že dlouhodobý stres srdci škodí.
Mezi lidmi je také všeobecně známo, že velkému množství infarktů předchází rozčilení. Scénu, kdy rozčilený muž náhle zčervená a křečovitě se chytá rukou na hrudi, známe přece dobře z filmů a televizních seriálů. Podle odborníků existují metody, jak hněv zvládnout. Navrhují například začít počítat do deseti a zhluboka dýchat. Schválně to příště zkuste.
(hah)
Zdroj:
www.webmd.com/heart-disease/guide/heart-disease-risk-factors