7 pravidel pro zacházení s repelentem aneb Nedejte borrelióze šanci
Proti klíšťové encefalitidě nás bezpečně chrání očkování. Jak se však můžeme bránit lymeské borrelióze? Na vakcínu proti této nemoci si budeme muset ještě několik let počkat a mezitím si vystačit se starým dobrým repelentem, odpuzovačem klíšťat.
Poradíme vám, jak vhodný repelent vybrat a jak s ním co nejmoudřeji zacházet.
#IMG#
Chemikálie obsažené v repelentech
Synteticky vyráběné repelenty proti klíšťatům by měly obsahovat jednu ze dvou účinných látek, buď permethrin, nebo látku označovanou zkratkou DEET (neplést s nechvalně proslulým insekticidem DDT!). Jejich účinnost je srovnatelná, ale dá se říci, že přípravky obsahující DEET jsou obecně považovány za agresivnější a vhodné do extrémnějších podmínek. Při správném používání nejsou chemikálie obsažené v repelentech pro člověka škodlivé.
Správná aplikace
Před aplikací každého repelentního přípravku si přečteme informace na obalu výrobku a těmi se řídíme.
Obecně se však doporučuje dodržovat následující pravidla:
- Neaplikovat repelent na kůži krytou oděvem.
- Neaplikovat na kůži spálenou, odřenou nebo jinak poraněnou.
- Neaplikovat na obličej nebo repelent nastříkat na ruku a tou potom opatrně přetřít tváře a čelo.
- Používat takové množství repelentu, které lehce pokryje pokožku nebo povrch oděvu; nadbytečné množství přípravku nijak nezvýší jeho účinnost.
- Nedávat repelent do ruky dětem; pokud chceme chránit malé děti, aplikujeme repelent opět nejdříve na své ruce, kterými potom potřeme dítě, a nikdy neaplikujeme repelent dětem na ruce.
- Po příchodu domů repelent z kůže smyjeme, oblečení vypereme.
- Pokud po použití repelentu dojde k zarudnutí kůže, vyrážce nebo jiné reakci, která může znamenat alergii na daný přípravek, okamžitě přerušíme aplikaci, místo umyjeme vodou a mýdlem a případně vyhledáme lékařskou pomoc.
Přírodní alternativy
V lékárnách i běžných obchodech lze nalézt množství přípravků na přírodní bázi, které mají být přirozenější a „zdravější“ variantou chemických repelentů. Při jejich používání je třeba mít na paměti, že jejich účinnost je oproti syntetickým přípravkům menší a také aplikace těchto přípravků musí být častější. Některé z přírodních repelentů také mohou odpuzovat komáry a jiný létavý hmyz, neúčinkují však na klíšťata.
(vek)
Zdroj:
Public Health Fact Sheet, Massachusetts Department of Public Health (MDPH)