Jak funguje žilní systém?
Žilní systém zabezpečuje odvod krve z orgánů a tkání zpět k srdci. Návrat z dolních končetin či pánve směřuje proti působící gravitaci, proto existuje několik hnacích mechanismů, které usměrňují krevní tok k srdci. Jedná se o:
- chlopně, zdravé žíly mají jednocestné chlopně, které zajišťují tok jediným správným směrem;
- svaly lýtka, stahování svalových vláken (např. při chůzi) funguje jako tzv. svalová pumpa;
- bránici, jejíž pohyby pomáhají nasávat krev k srdci;
- v neposlední řadě samotnou činnost srdce.
Z onemocnění žilního systému je možné se často setkat se záněty stěny povrchových žil (flebitidami). Výjimečné nejsou ani křečové žíly (varixy) a vznik krevní sraženiny (hluboké žilní trombózy).
Co se s žilami děje v těhotenství?
Během těhotenství se přirozeně zvyšuje objem cirkulující krve tak, aby byly splněny nároky budoucí maminky i plodu. Větší objem rozšiřuje žíly, jejichž chlopně nemohou plnit svoji funkci dostatečně. Dochází ke zpětnému toku krve a jejímu hromadění v tzv. mikrocirkulaci, síti drobných tepének, vlásečnic a drobných žilek. V této oblasti dochází k výměně látek mezi krví a tkání. Ve své podstatě jde o bludný kruh, jelikož hromadící se krev dále cévy rozšiřuje.
Dalším spolupůsobícím vlivem je rostoucí plod, který tlačí na velké cévy v pánvi a mechanicky omezuje zpětný tok krve k srdci.
Zpomalení krevního návratu je také důsledkem hormonálních změn v těhotenství, které narušují činnost žilních chlopní a zvyšují riziko vzniku krevní sraženiny. Kromě těhotných žen jsou vznikem krevní sraženiny ohroženy ženy užívající hormonální antikoncepci.
Zásadní roli v poškození žilních chlopní a cévní stěny hraje i dědičnost. Jedná se například o změny stavby cévní stěny, změny vaziva žil nebo odchylky chlopní. Mezi rizikové faktory chronického onemocnění žilního systému patří také věk, obezita a práce ve stoje.
Recept na pevné a zdravé žíly
V těhotenství jsou k prevenci i léčbě křečových žil využívána převážně režimová opatření. Mezi ně patří:
- omezení dlouhodobějšího stání,
- nošení pohodlné obuvi bez vysokých podpatků,
- pravidelné cvičení, které aktivuje svaly na dolních končetinách – kroužení špičkou nohy, stoj na patě a špičce, chůze,
- nošení kompresivních punčoch,
- elevace dolních končetin do vodorovné polohy nebo i výše,
- vyvarování se sezení se zkříženýma nohama,
- spánek na levém boku – zmenšuje se tím tlak na velké cévy, a zlepšuje se tak návrat krve k srdci,
- omezení solení,
- strava bohatá na vlákninu, která omezuje zácpu.
K jiným léčebným opatřením se v těhotenství obvykle nepřistupuje, pokud se neobjeví komplikace. Mezi ně patří zánět povrchových žil projevující se místním zarudnutím, otokem, bolestivostí a trombózou hlubokých žil nejčastěji v oblasti lýtka, při které je patrný otok obvykle celého lýtka spojený s bolestivostí, která se může šířit až do plosky nohy. V obou případech by měla těhotná vyhledat lékaře. V období po porodu se křečové žíly obvykle samy zmenší nebo úplně zmizí, napomoci mohou obdobná režimová opatření, jaké maminka dodržovala před porodem. K případnému chirurgickému nebo jinému ošetření se přistupuje nejdříve za 3 měsíce až jeden rok po porodu.
Proti chronické žilní nedostatečnosti a jejím projevům je možné bojovat i pomocí léků, tzv. venofarmak, které mají příznivý účinek na napětí cévní stěny, zlepšují funkci mízního systému a chrání mikrocirkulaci. V silné konkurenci přípravků s tímto účelem vyčnívá ten s obsahem čisté mikronizované formy diosminu, který brání rozšiřování žilní stěny a hromadění krve v mikrocirkulaci a podporuje normální propustnost drobných cév. Příznivě tak působí na zpětný návrat krve k srdci a na průtok mízy. Projevy a příznaky chronické žilní insuficience (pocit těžkých nohou, otok, bolest aj.) se při jeho užívání zmírňují. Mikronizace zabezpečuje lepší vstřebávání látky při ústním podání. Jinými slovy se do krevního oběhu dostane více účinné látky než u nemikronizované formy. V lékárně jej lze zakoupit i bez lékařského předpisu.
Dosud není dostatek informací k potvrzení bezpečnosti užívání diosminu v těhotenství, nicméně studie na zvířatech ani dosavadní zkušenosti z použití u těhotných žen nenaznačují negativní vliv na vývoj plodu. Rovněž zatím není známo, zda je diosmin vylučován do mateřského mléka, ale provedené studie negativní vliv na dítě neprokázaly. Po ukončení kojení lze diosmin doporučit k urychlení zmenšování křečových žil a omezení nepříjemných pocitů, které jejich výskyt provází.
(ave), doplnění (pab)
Zdroje:
https://www.cedars-sinai.org
https://www.webmd.com
https://www.pregnancybirthbaby.org
https://emedicine.medscape.com
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9184951-micronized-flavonoid-therapy-in-internal-hemorrhoids-of-pregnancy/