Podvrtnutí kotníku – proč k němu dochází?
Děti jsou v neustálém pohybu. Jejich kosti teprve rostou a jsou velmi pružné, a proto se říká, že zlomeniny u dětí nejsou tak závažné ani časté jako u dospělých. Pobíhající dítě ale může třeba jen špatně našlápnout a zranění je tu. Při zranění kotníku je nejprve potřeba vyloučit zlomeninu. Pokud jde o podvrtnutí (odborně distorzi), jehož výsledkem je výron, nedá se říci, že jde o banální zranění, ba naopak. Projevuje se jako namožení, natržení nebo v horších případech i přetržení vazů. Výron dokáže leckdy pořádně potrápit, jde o hodně bolestivou záležitost a namožená oblast se dlouho hojí. Dítě tak nebude moci dlouho chodit, a až se namožené vazy zahojí, bude potřeba končetinu správně rehabilitovat. Přetrhané vazy se však hojí hodně dlouho.
Jak se léčí výron kotníku?
Pokud není zranění vážné, postačí kotník ledovat, aby neotekl, ale i tak potřebuje klid. Dítě by mělo omezit pohyb a chodit pouze o berlích. Zraněnou nohu je lepší vždy ponechávat podepřenou ve vyšší poloze. Po dvou týdnech klidu může dítě začít s rehabilitací.
U vážnějších případů je nutná ortéza, a to až na 4–6 týdnů, anebo dokonce sádra. Je potřeba využít nějaký čas klidu k tomu, aby si natažené nebo natržené vazy odpočinuly. Zcela potrhané vazy se nevyhnou chirurgickému zákroku. U dětí ale zpravidla nedochází k tak masivnímu poranění jako u dospělých. Navíc existují další způsoby, jak léčbu zranění výrazně urychlit. Mezi ně patří enzymoterapie.
Hojení urychlí enzymy
Pokud si vaše dítě udělalo na sportovním kroužku výron, můžete vyzkoušet podpůrnou léčbu pomocí enzymů. Jejich využití při hojení běžných dětských úrazů je skvělou volbou. Enzymové léky totiž pomáhají urychlit vstřebávání otoku a mají silný protizánětlivý účinek. Systémová enzymoterapie podporuje přirozený proces hojení a uzdravování organismu. Stimuluje funkce imunitního systému a omezuje zánět tkání. Vhodně doplňuje i léčbu komplikovanějších úrazů. Své uplatnění nachází také v případě opakovaných infekcí a úrazů. Enzymové tablety se podávají ústně a jsou velice dobře snášeny. Vyzkoušejte je u svých dětí i vy.
(tkro)
Zdroje:
https://fyzioterapie.utvs.cvut.cz/document/show/id/54/
https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2006/05/01.pdf