Jak nám léto u moře pomůže v boji s chřipkou v zimě?
V roce 2007 sice sluníčko moc nepřálo, ale jistě se našlo alespoň několik teplých dní, kdy nám ukázalo svoji přívětivější tvář. Dovolená a prázdniny znamenají jistě příjemnou příležitost k odpočinku od každodenního stresu. V této době se lze zbavit pracovních či studijních povinností a strávit krásné chvilky se svými blízkými. Ale věděli jste, že letní dovolená může pro naše tělo znamenat také šanci nabít se energií a ochránit se před nemocemi po celý rok?
Léto u moře je jedním ze způsobů, jak můžeme svou imunitu podpořit. Ptáte se, proč tomu tak vlastně je? Existuje několik důvodů:
- Zapomeneme na běžné starosti, a tím se oprostíme od stresu.
- Máme víc času věnovat se svým blízkým. Dobré vztahy v rodině i s přáteli spolu s pozitivním myšlením zlepšují funkci imunitního systému.
- Přímořská kuchyně je typická vysokým zastoupením mořských ryb. Ty obsahují kromě nenasycených mastných kyselin také velké dávky vitaminu D. Strava je rovněž bohatá na čerstvé ovoce a zeleninu, které nám dodají vitamin C, A, K a vitaminy skupiny B.
- Sluneční paprsky a ultrafialové záření pomáhají při přeměně vitaminu D na aktivní formu.
- Plavání a potápění ve slané mořské vodě nám nejenom zlepší kondici, ale také při něm dochází k propláchnutí nosní dutiny a pomůže nám v boji s nachlazením.
Na opalování panují různé názory. Pravda je, že bychom se před sluncem měli chránit a nevystavovat se mu v době, kdy je nejsilnější. Toto období nastává kolem poledne mezi jedenáctou a patnáctou hodinou. Určité množství slunečního záření je však pro nás nezbytné. Většinu roku pobýváme zavření v místnostech a sluneční paprsky k nám neproniknou. Skvělou příležitostí pobýt v přírodě je právě letní dovolená. Jeden týden v roce však nestačí. Ideální by bylo pobývat na čerstvém vzduchu každý den.
Vitamin D zvyšuje imunitu...
Dvacet minut venku na slunečním světle nám může poskytnout skvělou ochranu před nachlazením i chřipkou. Podle výzkumů lékařů z Winthrop University Hospital v New Yorku je dokonce vitamin D účinnější ochranou před chřipkovými viry než vitamin C. Při dopadu slunečních paprsků na pokožku těla dochází k přeměně vitaminu D na účinnou formu. Zvýšení příjmu vitaminu D a dostatečný pobyt na čerstvém vzduchu nám mohou pomoci vyhnout se chřipkové infekci v zimě.
(hak)