Základní metodou léčby je úprava režimu a stravy. Tímto postupem je možné snížit hladinu cholesterolu o 5–10 %. V případě, že netrpíte tzv. familiární hypercholesterolémií, vám může tento způsob terapie stačit. Jezte stravu s nízkým obsahem cholesterolů a omezte konzumaci živočišných tuků. Nezanedbatelný vliv má i pohybová aktivita. Podle studií a výzkumů z poslední doby prý mají pravidelné procházky rychlou chůzí a intenzivní cvičení v posilovně pro zdraví kardiovaskulárního aparátu stejný přínos. Velkým ničitelem cév jsou též cigarety. Proto se důsledně snažte přestat kouřit. Budete-li potřebovat pomoc, můžete například využít služeb specializovaných center pro léčbu závislosti na tabáku, kde vám zkušení lékaři poradí.
Když změna životosprávy nefunguje
V případech, kdy režimová opatření nestačí, nebo u lidí s familiární hypercholesterolémií (tj. geneticky podmíněným vysokým cholesterolem) se obvykle přistupuje k farmakologické léčbě. Používá se několik skupin léčiv, případně jejich kombinace.
- Statiny. Tyto léky omezují tvorbu cholesterolu v játrech. Zvyšují počet LDL-receptorů na jaterních buňkách i vychytávání LDL játry, čímž klesá jeho koncentrace v krevním oběhu. Používají se ve formě tablet.
- Kyselina nikotinová (niacin). Snižuje koncentraci „zlého“ LDL- a VLDL-cholesterolu (obsahuje nejvíce triglyceridů) v krevním oběhu. U nás je dostupná pouze jako doplněk stravy.
- Fibráty. Taktéž snižují množství VLDL-cholesterolu v krvi a mírně zvyšují hladinu „hodného“ HDL-cholesterolu. Užívají se převážně při léčbě zvýšené koncentrace tuků v krevním oběhu. Podávají se ve formě tablet nebo kapslí.
- Pryskyřice. Ve střevě vážou žlučové kyseliny a brání jejich zpětnému vstřebávání. To způsobuje, že jsou tyto kyseliny v těle více tvořeny z cholesterolu místo toho, aby byly zpětně vstřebávány ze střeva. Játra pak aktivněji vychytávají cholesterol a jeho koncentrace se snižují. Jsou užívány převážně ve formě tablet, méně často ve formě prášku rozpuštěného ve vodě.
- Blokátory vstřebávání cholesterolu ze střeva. Nejčastěji se používají jako doplňková léčba k terapii statiny v případě, kdy ty samotné nestačí k dostatečnému snížení množství cholesterolu v krvi.
- Inhibitory proprotein konvertázy subtilisin-kexin-9 (PCSK-9). Jedná se o novou a velice slibnou skupinu léčiv. Zabraňují rozkladu LDL-receptoru a zvyšují tak vychytávání LDL z krevního oběhu. Jeho koncentraci snižují přibližně o 50–70 %. Podávají se ve formě podkožních injekcí v intervalu 1–2 týdnů.
- Inhibitory MTP. V játrech zabraňují tvorbě VLDL a ve střevě tvorbě chylomikronů. Koncentraci LDL snižují zhruba o 50 % a triglyceridů o 40 % i více. Podávají se ve formě kapslí.
Čištění krve jen výjimečně
Dnes již lékaři umí cholesterol z krve zcela odstranit, ovšem jen na čas. Používá se k tomu metoda zvaná LDL-aferéza. Jedná se ale o zákrok užívaný pouze při nejtěžších formách familiární hypercholesterolémie, především u homozygotní formy nemoci. Účinek je mohutný, ale návrat koncentrací LDL k původním hodnotám je poměrně rychlý. Aferézu je tedy zapotřebí pravidelně opakovat. Provádí se ve specializovaných centrech v Hradci Králové a v pražském IKEMu.
(ivh)
Zdroj: ČEŠKA, Richard. Familiární hypercholesterolémie. Kapitoly z kardiologie. 2014 (3). Dostupné z: http://www.tribune.cz/clanek/34249-familiarni-hypercholesterolemie
WIKISKRIPTA. Hypolipidemika. Dostupné z: http://www.wikiskripta.eu/index.php/Hypolipidemika
ČEŠKA, Richard. Familiární hypercholesterolémie, renesance zájmu – móda, nebo novinky?. Dostupné z: http://zdravi.e15.cz/clanek/postgradualni-medicina-priloha/familiarni-hypercholesterolemie-renesance-zajmu-moda-nebo-novinky-467566