Jak se léčí zlomeniny?
Zlomeniny kostí jsou velmi časté na končetinách, nejčastěji se jedná o zlomeniny zápěstí, předloktí nebo malých kůstek nohy, ale samozřejmě je možné se setkat například i s netypickými zlomeninami kostí obličeje, lebky a dalšími. Jejich léčba závisí na tom, zda se jedná o zlomeninu jednoduchou, či komplikovanou, otevřenou, či uzavřenou, a je uzpůsobena zdraví a celkovému stavu jedince. U dětí se obecně kosti hojí snadněji než u starých lidí.
Kosti se hojí samy
Výhodou léčby je, že často stačí být trpělivý. Kosti se totiž hojí samy, většinou stačí zpevnit zlomenou část dlahou. Někdy je ovšem nutný i chirurgický zákrok z důvodu srovnání zlomených konců kosti nebo odstranění úlomků.
V oblasti zlomeniny dochází ke krvácení z poškozených kapilár, poté se vytvoří krevní sraženina, která stojí na začátku procesu hojení. Během pěti týdnů se úlomky spojí pomocí buněk a v místě vznikne chrupavka. Jedná se ale o dočasnou kost (kalus), která není tak pevná a musí být přeměněna na kost sekundární, která už je dostatečně pevná. Proto je důležité nosit sádru dostatečně dlouho a i po jejím sejmutí končetinu nezatěžovat.
Minerály a vitaminy důležité pro hojení a pevnost kostí
Role výživy je pro zdraví a pevnost kostí velmi důležitá. Při nedostatečném příjmu důležitých živin může dojít k řídnutí kostí (osteoporóze) a jejich zvýšené lámavosti.
Mezi hlavní prvek přispívající ke zdraví kostí patří vápník. Jedná se o základní stavební složku kostí a zubů, kterou musíme přijímat v potravě, např. v mléce a mléčných výrobcích. Vitamin D si sice naše tělo umí vytvářet samo po vystavení kůže slunečním paprskům, ale je důležitý i jeho dostatečný příjem v potravě, např. ve vejcích a v játrech. Funkce vitaminu D spočívá v řízení vstřebání vápníku ve střevech a jeho ukládání do kostí. Pro regulaci ukládání a uvolňování vápníku je ještě nutná správná hladina hormonů kalcitoninu a parathormonu. Příjem vápníku a vitaminu D je velmi důležitý pro prevenci osteoporózy a snižuje riziko zlomenin kostí.
Mezi další minerály tvořící kostní hmotu se řadí např. sodík, fosfor, měď nebo zinek. Roli v udržení kostní hustoty hrají hormony, věk člověka, kouření, léky, genetické faktory a další.
Enzymy a jejich působení na hojení zlomenin
Enzymy jsou látky bílkovinné povahy, které umožňují a zrychlují chemické reakce v lidském těle. Enzymy mají mnoho funkcí, od odstraňování starých a poškozených buněk přes odstraňování škodlivých látek z organismu a přeměny energie až po hojení zánětů.
Při zlomenině kosti dochází i k poškození okolních tkání, vzniká otok, bolest a rozvíjí se zánět. A právě k urychlení vstřebávání otoku a hojení zánětu se využívají enzymové léky. Navíc snižují také bolestivost v místě zlomeniny a usnadňují odbourávání poškozených tkání, čímž se zkracuje doba hojení, a to až na polovinu, protože procesy hojení mohou díky urychlenému vstřebávání otoku nastoupit dříve.
To dokládají i klinické studie. Například podle studie Systémová enzymoterapie v léčbě a profylaxi poúrazových a pooperačních otoků, provedené na skupině 60 pacientů se zlomeninou kosti, v níž se polovině pacientů podávaly enzymové léky a druhé polovině placebo, byly výsledky u pacientů ve skupině s enzymovými léky lepší, zrychlilo se u nich vstřebávání otoku a snížila se bolestivost v místě zlomeniny.
Závěr
Enzymoterapie je v léčbě zlomenin kostí vhodnou metodou, jak urychlit hojení zlomenin a snížit jejich bolestivost. Využít k tomu můžete např. Wobenzym, volně prodejné léčivo, které má širokou škálu použití a své účinky prokázalo v mnoha klinických studiích.
(ver)
Zdroje:
https://www.enzymoterapie.cz/
https://wobenzym.cz/uraz-poraneni-a-zlomeniny/
https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/bone-fractures
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11706714/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5804294/