Papája pomůže zahojit ránu
Ochutnali už jste někdy papáju, sladké žlutooranžové ovoce? Tahle exotická pochoutka vůbec nevypadá na to, že v sobě obsahuje jeden z nejmocnějších trávicích enzymů, jaké se v přírodě vyskytují. Tento enzym se jmenuje papain a odpradávna se využívá kvůli svým protizánětlivým a hojivým účinkům.
Návrat ke kořenům
Dnešní moderní medicína často znovuobjevuje moudrost našich předků a přírodních národů, kteří uměli využívat léčivé látky přirozeně se vyskytující v přírodě. Je tomu tak i v případě papainu. Dnes už dokážeme přesně říct, jakým mechanismem tato látka příznivě ovlivňuje naše zdraví.
- Papain patří do skupiny trávicích enzymů označovaných jako proteázy.
- Umí rozbíjet velké molekuly bílkovin na menší části a v této činnosti je opravdu velmi zdatný.
- Navíc si svou účinnost zachovává v poměrně širokém rozmezí pH, což pro většinu proteáz neplatí.
Na popáleniny i chronické rány
Původní obyvatelé Havaje a Tahiti připravovali léčivé obklady především ze slupek papáji, protože v této části ovoce je koncentrace papainu největší. Jeho neobyčejně vyvinutá schopnost štěpit bílkoviny může být některým organismům na obtíž, především bakteriím. Co to v praxi znamená?
- Pro své antibakteriální a protizánětlivé účinky se papain používá v léčbě popálenin a větších poranění kůže, kde hrozí vysoké riziko infekce.
- Využívá se také v léčbě chronických ran, jako jsou bércové vředy a proleženiny.
- Vědci též testují schopnost papainu čistit špatně se hojící rány, protože díky tomu, že účinně rozkládá bílkoviny, zbavuje ránu zbytků odumřelých tkání, které překážejí hojení a růstu nové nepoškozené tkáně.
- Papain je využíván také k podpoře trávení či k posílení imunity.
- V zemědělství pomáhá jako fungicid (prostředek proti houbovým škůdcům rostlin).
(vek)
Zdroj: http://www.healthiertalk.com/papaya-extract-boosts-digestion-and-speeds-wound-healing-4230
Zdroj obrázku: Wikimedia, autor: H. Zell