Parazitofobie aneb Když vás ovládne strach
Máte-li pocit, že se vám pod kůží pohybují nezvaní hosté, že vám tělo zaplavují červi a další parazité, pak můžete trpět tím, čemu se říká parazitofobie neboli klamná parazitóza. Co to je a jak to lze léčit?
Parazitofobie je falešné přesvědčení postiženého, že má v těle (nejčastěji v kůži) parazity, přestože nálezy všech vyšetření jsou negativní. Nejčastěji postihuje ženy středního věku, nezřídka ze sociálně izolovaných poměrů. Postižení zpravidla vyhledávají několik (desítek) odborníků a žádají o vyšetření a léčbu, která by je parazitů zbavila. S verdiktem, že se jedná o psychiatrickou diagnózu, se nehodlají smířit, a tak putují od odborníka k odborníkovi a jejich strach vzrůstá stejně jako jejich pocit frustrace z toho, že jim nikdo nechce pomoci.
Co hrozí?
Nebezpečí tkví mimo jiné i v tom, že se tito lidé ve snaze najít pomoc často uchylují k nejrůznějším „detoxifikačním“ postupům a svěřují se do rukou „poradců“, kteří jim (často za nemalé peníze) nabízejí „léčbu“, ovšem jejich primární psychiatrické onemocnění zůstává neléčeno.
Typy parazitofobie
Rozlišujeme tři základní typy klamné parazitózy:
- primární,
- sekundární,
- organický.
Primární typ nemá souvislost s dalším onemocněním, sekundární jde ruku v ruce s dalšími duševními chorobami (např. schizofrenií, demencí, úzkostí, …) a organická forma se může projevit vedle poruch, jako jsou anémie, žloutenka, cukrovka, HIV a další.
Nejčastějším projevem parazitofobie je nesnesitelné svědění, mravenčení, pocit pohybu pod kůží či bolestivost spojovaná s přítomností červa či jiného parazita.
Jak se léčí?
Na prvním místě je třeba, aby lékař vyloučil akutní parazitózu, zejména pokud se postižený pohyboval například v tropických či subtropických oblastech, odkud si mohl nějakého parazita opravdu přivézt. Testy se dělají mj. na larvální toxokarózu, ale i další parazity, kteří se v Česku vyskytují. Dále by měl být pacient odeslán na kožní oddělení, aby se vyloučily jiné další možné příčiny svědění.
Pokud je však dotyčný od začátku přesvědčen, že všechny tyto projevy a komplikace souvisí s výskytem parazitů v jeho těle, a navíc vykazuje tzv. matchbox sign, což je sbírání nejrůznějšího materiálu do nádobek s přesvědčením, že v něm lékař, sestra či jiný odborník najde příčinu jeho problémů, je více než pravděpodobné, že trpí klamnou parazitózou. Medikamenty, které mohou takto postiženým pomoci, jsou antipsychotika 2. generace.
(leš)
Zdroje:
1. Reich A., Kwiatkowska D., Pacan P. Delusions of parasitosis: an update. Dermatol Ther (Heidelb) 2019 Dec; 9 (4): 631–638; doi: 10.1007/s13555-019-00324-3.
2. Gold A., Roit Z., Llovera I. Pitfalls and pearls in delusional parasitosis. Clin Pract Cases Emerg Med 2019 Oct 14; 3 (4): 387–389; doi: 10.5811/cpcem.2019.8.44619.
3. Bláhová H. Zoufalá úroveň naší medicíny. Tragická nevzdělanost našich lékařů. Příběh jedné moravské rodiny nám poslala matka, zdravotní sestra, paní M. G. Dostupné na: www.hblahova.com/newsletter3.