Pánové, rakovina prostaty již není nemocí stáří!
Počet pacientů nízkého věku s diagnózou karcinomu prostaty se za posledních dvacet let zvýšil na více než šestinásobek. Pokud je vám méně než 50 let, měli byste o tomto nebezpečném trendu vědět pár zásadních údajů. Zde je pět nejdůležitějších.
- Rychlost. U mladých mužů je karcinom prostaty agresivnější než u starších, a proto více ohrožuje jejich život. Dříve se vyskytoval spíše u osob po sedmdesátém nebo osmdesátém roce života. Jejich tumory rostly pomalu, takže pacienti umírali ze zcela jiných příčin, což v této věkové skupině platí dodnes. Problém spočívá v tom, že mladší muži obvykle nepodstupují každoroční vyšetření prostaty konečníkem ani stanovení hladiny PSA (tedy prostatického specifického antigenu), jak je doporučováno mužům nad 50 let. Karcinom bohužel nemá v počátečních fázích žádné příznaky, a proto u jedinců s nízkým věkem nebývá odhalen včas a spíše přejde do pokročilého stadia.
- Dědičnost. Muži s rakovinou prostaty v rodině by měli být obzvláště obezřetní. Genetika totiž hraje u této diagnózy významnou roli. Riziko se zvyšuje 2–3×, pokud se tato nemoc objevila v rodině jednou, a dále se zvyšuje, je-li výskyt častější. Proto pokud je toto i váš případ, promluvte si se svým lékařem o tom, kdy začít s pravidelným vyšetřováním prostaty.
- Stravování. Dejte si pozor, co jíte. Rozvoj karcinomu může urychlit nadměrná konzumace červeného masa, smažená a jinak zpracovaná jídla, živočišné tuky a mléčné výrobky. Na riziku se podílí i obezita. Proto volte raději lehkou přírodní stravu a udržujte si rozumnou hmotnost. Předejdete tak i mnoha jiným onemocněním.
- Prohlídky. Nezapomínejte na každoroční kontroly. Rakovina prostaty je velmi časté onemocnění, pokud je však včas odhaleno, je i dobře léčitelné. Naopak u pokročilého stadia je již prognóza nepříznivá. Proto překonejte zábrany a nechávejte se pravidelně vyšetřovat. Nemusí vám to být příjemné, ale určitě to stojí za to.
- Léčba. Pokud už jste onemocněli, promluvte si s lékařem o všech řešeních a zvolte to, které je právě pro vás vhodné. Otázka chirurgického odstranění prostaty je totiž kontroverzní. Někteří odborníci doporučují počkat, až bude možné stanovit rychlost progrese tumoru, protože v některých případech dochází po odstranění prostaty k doživotní erektilní dysfunkci (impotenci) a inkontinenci. To je samozřejmě pro mladého člověka velmi významné. Na druhou stranu u mladých mužů často postupuje nádorové bujení rychleji. Proto se ptejte, diskutujte a ujistěte se, že léčba běží tím směrem, se kterým souhlasíte.
(pez)
Zdroj: http://www.livescience.com