Parkinsonova choroba vzniká v souvislosti s degenerací nervových buněk bazálních ganglií v šedé hmotě koncového mozku. Tento stav vede k nerovnováze mezi dvěma systémy zodpovědnými za hospodaření s látkami přenášejícími vzruchy nervovou sítí (dopaminem a acetylcholinem), přičemž nedostatek dopaminu může právě za typické příznaky onemocnění – zvýšenou svalovou ztuhlost, klidový třes, zhoršené startování pohybů, flekční držení těla a šouravou chůzi.
Těchto projevů nemoci si snadno všimnete, ale kromě nich parkinsoniky také velmi často postihuje deprese a demence. Ty se mohou dostavit plíživě a nenápadně. Přesto nejsou o nic méně významné než fyzický rozměr onemocnění.
Neviditelné projevy Parkinsonovy nemoci
Znáte to jistě sami – ne vše bolestivé je na první pohled patrné. Někdy je to dokonce naopak: To, co si neseme uvnitř nás, někdy bolí mnohem více. Proto by neměly být duševní projevy Parkinsonovy choroby přehlíženy a léčba by měla mířit i na ně. Stejně jako typické tělesné projevy onemocnění i ty duševní jsou zapříčiněny nedostatečnou hladinou dopaminu. Bohužel nevíme, co je spouštěčem Parkinsonovy choroby, ale je jisté, že nízká hladina dopaminu vede k pokleslé náladě spojené s depresí a později i k úbytku kognitivních funkcí, což se projeví formou demence.
Deprese se projevuje ztrátou zájmu o aktivity, které dříve pacienta bavily, ztrátou energie, neschopností se radovat, poruchami příjmu potravy, sexuality a spánku. Objevuje se vyčerpání, osamělost i černé myšlenky ohledně budoucnosti. Depresi není možné vyhnat procházkou po lese, pod kontrolu ji ale může dostat léčba řízená odborníkem.
Demence zahrnuje poruchy paměti, pozornosti a plánování. Jako první jsou při ní narušeny kognitivní funkce, později i chování a emoce, nakonec má nemocný problém vykonávat činnosti běžného denního života, jako např. hygienu. Pro časný záchyt onemocnění vám může váš praktický lékař udělat vyšetření známé pod zkratkou MMSE (minimental state examination).
Specifikem pacientů s Parkinsonovou chorobou je, že projevy psychických obtíží se mohou překrývat s typickými příznaky tělesnými. Jedná se o menší mimiku v obličeji, strnulé držení těla, pomalou tichou řeč, … Nemocní proto těmto obtížím nemusejí přikládat takovou pozornost, jakou by si zasloužily. To vše může jejich diagnostiku znesnadnit.
Nepřestávejte o sebe pečovat. I po duševní stránce
Starat se o sebe a své tělo je tou nejlepší prevencí před vznikem chorob. Bohužel jsou onemocnění, která se objeví, ať děláme, co děláme. Základy zdravého životního stylu se přesto hodí zachovat i v případě, kdy onemocníte.
Spánek: Dostatečný počet prospaných hodin nás činí odolnější proti stresu. A léčit se s chronickým onemocněním, ať už chceme, nebo ne, stres je.
Pohyb: Vyplavené endorfiny nám umožní mít na své problémy větší náhled a zvládat je s větším přehledem.
Přátelé: Vědět, že na to nejsme sami, že někomu na nás záleží, nám pomůže nabudit naše odhodlání nevzdávat se.
Pestrá strava: Pravidelná pestrá strava nám zajistí dostatek energie pro fyzickou aktivitu, duševní pohodu i boj s nemocemi.
Svěřte se do rukou odborníků. Péči o vaše zdraví budou společně koordinovat
Léčbu jakéhokoliv onemocnění by měli vést odborníci. Proto pokud vy nebo někdo z vašich blízkých trpí Parkinsonovou nemocí, obraťte se na neurologa. Ten bude sledovat projevy onemocnění, projde je s dotyčným, zeptá se, co ho trápí, a nastaví léčbu. Projeví-li se poté psychické obtíže, je dobré navštívit psychiatra se zprávou a žádankou od neurologa. Při podezření na psychické obtíže si neváhejte o žádanku říct. Vystavit ji může i váš praktický lékař. Samozřejmě to půjde i bez ní, ale objednací doba bude pravděpodobně delší.
Myslete na to, že Parkinsonova choroba nezasahuje jen tělesnou schránku, ale často se pojí i s duševními obtížemi. Buďte obezřetní a připraveni dané příznaky řešit. Čím dříve tak učiníte, tím lépe.
Zdroje:
https://www.parkinsons.org.uk/information-and-support/parkinsons-and-mental-health
https://www.webmd.com/parkinsons-disease/guide/depression-disturbances
https://www.parkinson.org/living-with-parkinsons/emotional-mental-health
https://www.parkinson-help.cz/blog/deprese-a-parkinsonova-nemoc
https://practicalneurology.com/articles/2018-may/mental-health-and-parkinsons-disease