Pozor na zánět dásní
„Z lékařského hlediska jde o zánět závěsného aparátu zubu objevující se v dásni v těsném okolí zubu a postupně se rozšiřující směrem k jeho kořeni. Předzvěst parodontitidy je zánět dásní, kdy dochází k rozrušení vazivových vlákének. Ta za normálních podmínek chrání zuby, ale po jejich narušení vzniká takzvaný patologický chobot dásně. Tedy prostor kolem zubu, ve kterém se hromadí zbytky jídla a s nimi spojené bakterie. V daném místě se postupně tvoří zubní kámen a bakterie dále napadají dásně, čímž postupně dochází k úplnému zničení závěsného aparátu a destrukci okolní kosti,“ vysvětluje MDDr. Soňa Humpolíčková z Dentální kliniky Jan Stuchlík.
Zánět dásní se může projevovat krvácením a otékáním dásní a možným zápachem z úst. Následně dojde k obnažení zubních krčků, zuby se mohou začít viklat a při pokročilé parodontitidě dochází i k jejich ztrátě. Bohužel, parodontitida je proces nevratný, a tudíž je včasná návštěva zubaře více než žádoucí.
Nemoc je vždy způsobena zanedbáním kvalitní a efektivní péče o chrup, tedy nedostatečnou dentální hygienou jak doma, tak v rukou profesionála. „Zánět dásní je daný hlavně špatnou hygienou, která je často způsobena nesprávnou technikou čištění chrupu a absencí používání mezizubních kartáčků a dentální nitě. Je potřeba si uvědomit, že zub má pět plošek, které je potřeba vyčistit, nikoliv jen tři,“ upozorňuje Humpolíčková. Často je parodontitida spojována s dědičností, ta ale ve skutečnosti nehraje žádnou roli. Jistě, je možné, že tu jsou určité dispozice, ale i tak to není nic, co by správná a pečlivá hygiena nevyřešila. Jak zubaři často říkají, čistý chrup se nezkazí, bez ohledu na vaši genetickou informaci. Co ale nemoc ovlivnit může, je kouření. Silní kuřáci jsou tak ke vzniku parodontitidy náchylnější.
Prevence je jediná cesta
Jak již bylo zmíněno, nejlepším způsobem, jak se parodontitidě vyhnout, je prevence. Ta spočívá v kvalitní péči o chrup, dentální hygieně prováděné denně doma a v pravidelných preventivních prohlídkách u zubaře. Zásadní by měly být i návštěvy u profesionálního hygienisty, zhruba dvakrát až třikrát za rok. Ostatně právě profesionální dentální hygiena je jedním z hlavních léčebných procesů jak zánětu dásní, tak i samotné parodontitidy.
Jedním z rizik spojených s parodontitidou je také celkové ohrožení organismu, které může vyvolat. Bakterie nahromaděné v zánětech se totiž mohou v momentu celkového oslabení organismu uvolnit do těla pacienta. Ačkoli zdravý organismus by toto riziko měl zvládnout, lidé trpící například srdečními chorobami mohou být v ohrožení.
MUDr. Jan Stuchlík
Stomatolog, specializuje se na implantologii, tkáňovou regeneraci a estetické zubní lékařství. Je držitelem několika zahraničních kvalifikací mimo jiné i DGI – Deutsche Gesellschaft für Implantologie a členem několika odborných společností (Česká stomatologická komora, Deutsche Gesellschaft für Implantologie a další). Jako lékař působil na několika soukromých klinikách, nyní má vlastní dentální kliniku.
odborník uLékaře.cz
Stránky kliniky MUDr. Stuchlíka