Pasivní kouření neohrožuje jen vaše srdce, ale i uši
Nekuřák, který vdechuje cizí cigaretový kouř, je bohužel také ohrožen řadou s kouřením spojených onemocnění. Pasivní kuřáci mají vyšší riziko vzniku srdečních, cévních i plicních chorob.
Kuřáci slyší hůře vysoké tóny
Kouření cigaret neprospívá našemu sluchu. Tímto zdravotním problémem se v minulosti zabývala celá řada odborných vědeckých studií. Ty potvrdily, že kuřáci mají horší sluch, a to zejména v oblasti tónů o vysokých frekvencích. Zda ale podobně působí i pravidelné vdechování cizího cigaretového kouře na aktuální nekuřáky, to se doposud nevědělo.
Třítisícový vzorek dobrovolníků
Američtí vědci prozkoumali lékařské údaje o sluchu více než třech tisíců dospělých ve věku mezi 20 a 69 lety. V jaké míře jsou dotyční pasivními kuřáky, lékaři stanovili pomocí chemických látek v krvi, které vznikají přeměnou nikotinu. Aby nebyly výsledky studie ničím významně zkresleny, museli dobrovolníci poskytnout údaje o svém zdraví, hladině hluku, které kdy byli vystaveni, kouření v minulosti, a zda někdy žili či pracovali s jiným kuřákem. Tím vším totiž mohl být jejich sluch také poškozen.
Cizím kouřem je ohrožen sluch bývalých kuřáků více než nekuřáků
- Ukázalo se, že pasivní kouření ohrožuje sluch více bývalým kuřákům.
- Nezanedbatelně kouř škodí i uším těch, kteří nikdy sami nekouřili.
- Pasivní kuřáci slyší hůře především tóny o vyšší frekvenci, ale zhoršení sluchu bylo prokázáno i při frekvencích středních a nízkých.
Čím více vědeckých prací na téma pasivního kouření spatří světlo světa, tím více se objevuje chorob s ním spojených. Už teď je však jisté, že velká část onemocnění, která způsobuje cigaretový kouř u kuřáků, se může v různé míře vyvinout také u těch, kteří vdechují kouř jen „z druhé ruky“.
(veri)
Zdroj: D. A. Fabry, E. P. Davila, K. L. Arheart, B. Serdar, N. A. Dietz, F. C. Bandiera, D. J. Lee. Secondhand smoke exposure and the risk of hearing loss. Tobacco Control, 2010; DOI: 10.1136/tc.2010.035832