Pasivní kouření škodí i plodu v děloze!
Většina kuřaček čekajících miminko se vzdá cigaret alespoň na dobu těhotenství. Vědí, že jejich zlozvyk může vyvíjejícímu se dítěti uškodit.
Většina kuřaček čekajících miminko se vzdá cigaret alespoň na dobu těhotenství. Vědí, že jejich zlozvyk může vyvíjejícímu se dítěti uškodit. Od ostatních členů kuřácké domácnosti se však často nic podobného nečeká – a to ani přesto, že škodlivý vliv pasivního kouření na lidský organismus je zcela jasný.
Děti v ohrožení
Po provedení analýz světově dostupných studií došli britští epidemiologové k závěru, že pasivní kouření má nepříznivý vliv i na nenarozené dítě. Nekuřák v místnosti plné dýmu vdechuje podobné škodliviny jako kuřák, pouze v menším množství. Předpoklad proto byl, že pasivní kouření bude mít pro plod obdobné negativní následky, jako když si tabák neodepře budoucí rodička. A ty jsou:
- Nízká porodní váha. Ta bývá u dětí kuřaček v průměru o 250 g nižší než u dětí žen neznajících tabák. Porodní váha novorozenců, jejichž maminky byly vystaveny pasivnímu kouření, je v průměru o 33 g nižší.
- Častější spontánní potraty.
- Narození mrtvého plodu. Těhotná nekuřačka, často vystavená tabákovému dýmu, má riziko narození mrtvého miminka vyšší o 23 %.
- Vrozené defekty. Možnost porodu dítěte s vrozenou vadou se zvětšuje o 13 %. S pasivním kouřením jsou pak nejčastěji spojeny závažné deformity nohou, varlat či se plod vyvíjí bez mozku.
Od cigaretového dýmu raději dál!
Předpokládá se, že efekt pasivního kouření je významný, je-li těhotná žena vystavena více než deseti cigaretám za den. Vezmeme-li v úvahu, že nejčastějším zdrojem škodlivého dýmu bývá partner, není deset cigaret zas tak vysoké číslo. Požadavek na skoncování s kouřením by proto neměl být směrován pouze na nastávající matky, ale také na jejich okolí, hlavně na otce kuřáky.
(boba)