Pasivní kouření aneb Podlomené zdraví z tabákového kouře
Každý rok zemře na následky kouření celosvětově přes pět miliónů lidí – to odpovídá například všem obyvatelům Finska.
Holdování tabákovým výrobkům je přitom nebezpečné nejen pro samotné kuřáky, ale i pro všechny, kdo s nimi sdílejí společné prostory. Zvláště drasticky dopadají následky kouření na děti žijící v domácnostech neustále plných dýmu.
Jak škodí pasivní kouření dospělým…
- Snižuje celkovou výkonnost organismu, stejně jako jeho obranyschopnost.
- Způsobuje onemocnění dýchacího systému – chronický zánět průdušek, plicní rozedmu – a prokazatelně vede k obvykle fatální rakovině plic.
- Zužuje věnčité tepny a má na svědomí velké množství srdečních příhod.
- Lidé pobývající v zakouřeném prostředí cítí zvýšenou únavu, častější bolesti hlavy a závratě.
… a co znamená pro děti
- Úmrtí. Některé děti připraví modrý dým o život již v prvních týdnech jejich života. Jde o syndrom náhlého úmrtí, který se vyskytuje podstatně častěji u potomků rodičů kuřáků. V souladu s novými poznatky nyní pediatři doporučují, aby miminka nespala v jedné posteli se svými rodiči, pokud jsou tito závislí na nikotinu.
- Zvýšený krevní tlak. Již čtyř- až pětileté děti vystavené pasivnímu kouření mají zvýšený krevní tlak. Odnášejí si tak do života vyšší riziko kardiovaskulárních onemocnění.
- Ohrožená psychika. Tabákový dým způsobuje u malých dětí poruchy pozornosti, chování a hyperaktivitu. Potomci závislých rodičů dosahují v testech inteligence horších výsledků ve srovnání s dětmi vyrůstajícími v nekuřáckých domovech. Popisuje se u nich pozdější vývoj řeči a obtížnější hledání logických souvislostí.
- Špatné zdraví. Předškoláci i školáci z kuřáckých rodin trpí častěji záněty středního ucha, nosohltanu, katary horních cest dýchacích, průduškovým astmatem a alergiemi. Je pravděpodobné, že u velké části z nich se později rozvinou nemoci dospělých milovníků tabáku, tedy chronický zánět průdušek s rozedmou, ale i plicní nádory.
Řešením je nekouřit!
K ochraně dětí před následky modrého kouře ani intenzivní větrání nestačí, protože zplodiny se usazují ve vybavení bytu, odkud se opět uvolňují. Jedinou cestou je definitivně skončit s tabákovými výrobky. A rychle, protože počet dětských obětí pasivního kouření se podle kvalifikovaných odhadů pohybuje celosvětově okolo 165 tisíc!
(jav)