Dvě děti – dva různé příběhy
Martina je třiadvacetiletá maminka dvouměsíčního Jakuba. Se svým synem se za pár dní chystá jít na první očkování tzv. hexavakcínou. Hexavakcína, jak název napovídá, představuje povinné očkování proti šesti nemocem (záškrtu, tetanu, černému kašli, dětské obrně, hepatitidě B a onemocnění vyvolanému bakterií Haemophilus influenzae typu b). Očkuje se ve schématu 2 + 1, to znamená, že nejprve se aplikují dvě dávky (první dávka od 9. týdne věku a druhá za 2 měsíce po první dávce) a poté následuje přeočkování mezi 11. až 13. měsícem života dítěte. Celkem se tedy jedná o tři očkovací dávky.
Martina zrovna potkala své dvě kamarádky, které nedávno se svými dětmi byly na tomto očkování také. První kamarádka, třicetiletá Veronika, maminka pětiměsíční Elišky, jí vyprávěla svůj zážitek z očkování, přičemž její dcera má za sebou už dvě dávky hexavakcíny. Líčila, jak poprvé začala Eliška při očkování v ordinaci silně plakat a její pláč se podařil Veronice utišit až cestou domů, kdy usnula v kočárku. I podruhé se scéna plná křiku a slziček opakovala.
Druhá kamarádka, pětatřicetiletá Lucie, se s Martinou podělila o svou zkušenost se znecitlivujícím krémem, který asi hodinu před očkováním aplikovala své devítitýdenní dceři Terezce na místo očkování (vnější stranu stehna). Terezka sice během podávání vakcíny malinko zneklidněla, ale jinak vše proběhlo bez slziček.
Za pohodu dítěte i mámy to stojí!
Martina se tedy rozhodla, že zajde do lékárny a znecitlivující krém zkusí před prvním očkováním malého Jakuba také použít. Lucie jí poradila, ať si v lékárně rovnou zakoupí i neprodyšnou náplast s polštářkem, kterou je potřeba místo po nanesení krému přikrýt. U dětské lékařky se také může objednat na určitou hodinu, a tak si může naplánovat i čas aplikace znecitlivujícího krému dle návodu, aby se očekávaný účinek v tu pravou dobu dostavil.
V den prvního očkování Martina postupovala přesně podle pokynů v návodu. Ona ani její syn Jakub nebyli účinky znecitlivujícího krému zklamáni. Jakub nevypadal, že by při injekci pociťoval bolest, a očkování tak proběhlo bez problémů. Martinu pak večer napadlo, že co nejdříve zavolá Veronice a doporučí jí pro další očkování Elišky použití znecitlivujícího krému.
Praktické informace pro každého rodiče
Použití znecitlivujícího krému je velmi žádoucí zejména u výkonů na malé ploše kůže (vpich injekční jehly při očkování nebo odběru krve, dále u chirurgických ošetření drobných kožních defektů). Je třeba vždy dodržet předepsané dávkování, přičemž 3,5 cm krému vytlačeného z tuby odpovídá 1 gramu krému.
- U novorozenců a kojenců do 2 měsíců věku je možné nanést 1 g krému na plochu maximálně 10 cm2 (tedy o velikosti asi 3 × 3 cm), a to asi 1 hodinu před výkonem (ne déle).
- U kojenců ve věku 3–11 měsíců můžete nanést 2 g krému na plochu maximálně 20 cm2 (tedy o velikosti asi 4,5 × 4,5 cm), a to asi 1 hodinu před výkonem, na místě ho ponechte maximálně po dobu 4 hodin.
- U dětí ve věku 1 rok až 5 let lze nanést až 10 g krému na plochu maximálně 100 cm2, krém nechte nanesený asi hodinu před výkonem, maximálně po dobu 5 hodin.
- U dětí ve věku 6–11 let je dobré nanést až 20 g krému na plochu maximálně 200 cm2, krém nechte působit asi hodinu před výkonem, maximálně ale po dobu 5 hodin.
(hah)
Zdroje:
https://pribalove-letaky.cz/emla-krem-5
https://www.vakcinace.eu/ockovani-v-cr
https://happybaby.cz/testovani/vysledky-testovani-kremu-emla-na-znecitliveni-pokozky/