Zlomenině krčku je lepší předcházet než ji pak léčit
Zlomenina krčku stehenní kosti je bezpochyby největší komplikací osteoporózy, zvláště ve starším věku. Zhruba každý čtvrtý pacient umírá během jednoho roku od zlomeniny a polovina pacientů má po zhojení trvalé následky.
Starší a méně aktivní lidé jsou na tom hůře
Čím je pacient starší, tím horší je prognóza a naděje na uzdravení. U zlomeniny krčku stehenní kosti je jeden zásadní problém, který běžně nevídáme u zlomenin jiných kostí. Při zlomení krčku stehenní kosti se často přeruší krevní zásobení a tím přívod kyslíku, což významně ztěžuje proces hojení. Bez rychlé operace tak hrozí nenávratné odumření kosti a trvalá invalidita.
Zachraňte kost
Zlomeninu krčku je nutné v naprosté většině léčit rychlou operací, při které se kost vrací do původní polohy, někdy za použití šroubů. Ta se provádí především u pacientů mladších, do 60–65 let. U starších pacientů se přistupuje téměř vždy rovnou k náhradě kyčelního kloubu. Kloubní náhrada se totiž rychle opotřebuje v závislosti na fyzické aktivitě pacienta, a proto se dává pouze starším pacientům, kteří se pohybují méně.
Po operaci co nejdříve vstaňte
Po operaci je klíčové co nejdříve začít pomalu chodit s pomocí různých chodítek a holí a postupně se tak během jednoho roku vrátit k původní fyzické aktivitě. Rychlost, s jakou se pacienti začnou sami pohybovat, totiž zásadním způsobem zvyšuje šance na úplné vyléčení. Lze využít i různých rehabilitačních programů. Naopak pacienti, kteří zůstanou po operaci delší dobu ležet, se až na malé výjimky nikdy neuzdraví. Navíc u ležících pacientů nastávají další komplikace, jako jsou například žilní trombóza a následně plicní embolie. Ta je také nejčastější příčinou úmrtí právě po zlomenině krčku stehenní kosti.
Protože je léčba vzniklé zlomeniny velmi komplikovaná a ani prognózu nelze dopředu odhadnout, zásadní je u těchto zlomenin jejich prevence. Především jde o zabránění jakýmkoli pádům doma i venku.
(mili)
Zdroje:
health.yahoo.com
orthopedics.about.com