Pozor na hlen!
Po operaci nosní přepážky je situace samozřejmě obdobná, ale ztížená omezenou dostupností a blokádou, která může snadno nastat i při nevelkém otoku. I zde je velmi prospěšné ránu pravidelně čistit. V nosní dutině se neustále vytváří hlenovitý sekret, který dráždí, usnadňuje růst bakterií a po zaschnutí může stejně jako otok způsobit blokádu. Zasychající hlenové krusty navíc mohou nosní sliznici mechanicky zraňovat a dráždit ke kýchání, které je v prvních dnech po operaci poněkud nepříjemné.
Slaná voda pomáhá
Nosní dutinu se doporučuje čistit během dne každou 1–2 hodiny třemi až čtyřmi vstřiky spreje se slanou vodou (např. fyziologickým roztokem nebo mořskou vodou). Tento postup zvlhčí zasychající hlen a usnadní jeho odstranění. Několik prvních čištění může vyplavit větší množství krve a zaschlého hlenu. Tento jev je zcela běžný a s každým dnem od operace se zmírňuje. Sprej by měl být používán nejméně čtyřikrát denně po dobu dalších čtyř týdnů a poté dle potřeby.
I mandle potřebují péči
Krční mandle se nacházejí v patrových obloucích, tedy na zadní straně ústní dutiny. I ten nejčistotnější člověk má v ústech velké množství bakterií, které jsou přichyceny na zubech a jazyku. Tyto bakterie mají k dispozici neustálý přísun živin, proto se bez dostatečné péče jejich počet stále zvyšuje. Tím se komplikuje hojení a hrozí infekce v ráně.
- Nepřestávejte si proto ani po operaci čistit zuby.
- Vyhýbejte se však běžným ústním vodám.
- Raději použijte slanou vodu zahřátou na tělesnou teplotu. Jednoduše do sklenky pitné vody zamíchejte dvě lžičky kuchyňské soli a ohřejte v mikrovlnné troubě.
- Šetrný výplach nebo vykloktání pomůže rychlejšímu hojení a odstraní případný zápach z úst.
Zdroje:
http://www.vcu.edu
http://www.earcentergreensboro.com