Zmatené informace brání kuřákům skoncovat s jejich návykem
Více než dvě třetiny britských kuřáků se chybně domnívají, že nikotin obsažený v náhradní nikotinové terapii je stejně škodlivý jako kouření. Tento omyl dokonce mnoho z nich odrazuje od použití náhradní nikotinové léčby, která by jejich odvykání učinila snazším a úspěšnějším.
Někteří kuřáci kvůli svým chybným informacím dokonce nechtějí odvykat vůbec. Tato bizarní situace se bohužel neomezuje pouze na Britské ostrovy. Mýty a falešné domněnky o kouření a odvykání houževnatě přetrvávají po celém světě, Českou republiku nevyjímaje.
Cigareta obsahuje horší věci než nikotin
Pokud se člověk rozhodne skoncovat s kouřením ze dne na den, může to být pro jeho organismus doslova šok. Během dlouhodobého kuřáckého návyku se totiž v mozku vytváří velké množství receptorů pro nikotin, které dokážou svého majitele pořádně potrápit, pokud se jim náhle nedostává jejich pravidelného životabudiče. Prázdné nikotinové receptory v mozku jsou zodpovědné za silnou touhu odvykajícího kuřáka po jeho cigaretě. K tomu, aby nebyl přechod od plných k prázdným receptorům tak náhlý, slouží právě přípravky náhradní nikotinové terapie.
Nikotin samotný, ačkoliv je zodpovědný za vznik závislosti, není mezi chemikáliemi přítomnými v cigaretě zdaleka tím nejhorším. V dýmu stoupajícím z hořící cigarety jsou stovky škodlivých látek, zhruba šedesát z nich je silně karcinogenních. A právě tyto chemikálie jsou tím, před čím nás může náhradní nikotinová terapie ochránit.
Vůle přestat mnohdy nestačí
Skoncovat s kouřením rozhodně není snadné. Odborníci udávají, že pouze tři procenta kuřáků, kteří odvykají bez pomoci léků a odborníků, skutečně přestanou kouřit. Protože však mnozí nechápou, že nikotin není na kouření zdaleka to nejhorší, vyhýbají se terapeutickým prostředkům, které by jejich šance na život bez cigarety dokázaly výrazně zvýšit.
(vek)
Zdroj: www.medicalnewstoday.com