Mezi vedlejší důsledky léčby rakoviny prostaty patří bohužel často i ovlivnění plodnosti. Ať už odvedou chirurgové nebo onkologové sebelepší práci, schopnost počít dítě již většinou nikdy není taková jako před léčbou. Předstojná žláza se totiž anatomicky nachází v místech, jejichž správná funkce je pro schopnost početí klíčová. Jak ji může léčba ovlivnit? A existují možnosti, jak počít dítě, i když došlo k narušení některých fyziologických funkcí?
Na čem záleží při chemoterapii
Chemoterapeutická léčiva zasahují rychle se dělící buňky, mezi něž patří právě buňky nádorové. Bohužel do této kategorie spadají též spermatogonie, což jsou kmenové buňky nacházející se ve varlatech. Z nich se vyvíjejí zralé spermie. Vedlejším efektem chemoterapie tak může být poškození spermatogonií takového stupně, že už nejsou schopny pracovat. Zda důsledkem chemoterapeutické léčby skutečně bude neplodnost, záleží na několika faktorech:
-
Pacientův věk – muži starší 40 let mají horší prognózu obnovení plodnosti.
-
Typ použitého léčiva – některé preparáty ovlivňují produkci spermií více než jiné.
-
Použitá dávka – čím vyšší množství, tím déle trvá obnovení normální tvorby spermií.
O menší poškození a přesnější zasažení se snaží cílená léčba. V tomto směru však zatím nemáme k dispozici dostatek informací, abychom mohli předvídat její dlouhodobé vedlejší důsledky na plodnost. Ze zatím proběhlých výzkumů účinku inhibitorů tyrosinkináz (typ cílené léčby) vyplynulo, že děti počaté muži podstupujícími tuto terapii nevykazovaly zvýšené riziko defektů plodu.
Více škodí vnější ozařování
Radioterapie využívá k usmrcení nádorových buněk vysokoenergetického záření. Bohužel blízko předstojné žlázy, na jejíž nádor míříme, se opět nacházejí kmenové buňky, z nichž vznikají spermie. Rizikovější je z tohoto pohledu tzv. externí (vnější) ozařování, při kterém paprsky prostupují zvenčí. Naopak při tzv. brachyterapii, kdy je zdroj záření velikosti malého zrnka umístěn do močové trubice, je poměrně dobrá vyhlídka, že plodnost zůstane nezasažena nebo se brzy obnoví.
Razantní chirurgie
Chirurgické odstranění prostaty i se semennými váčky (párová mužská pohlavní žláza) je dobrým řešením v případech, kdy se nádor ještě nerozšířil mimo prostatu. Tímto zákrokem, nazývaným radikální prostatektomie, ztrácí muž bohužel schopnost produkce tekutin, které jsou součástí ejakulátu a pomáhají dopravit životaschopné spermie do pochvy partnerky. Při zákroku také může dojít k poškození nervů důležitých pro vyvolání erekce. Muž pak nemusí být schopen do partnerky proniknout. Ztráta erekce nebo ejakulace během sexu však ještě nutně neznamená konec plodnosti.
Myslete dopředu
Pro muže, kteří plánují po podstoupení léčby založit rodinu, se jako nejlepší možnost jeví uložení spermií ve spermabance. Spermie jsou přechovávány v tekutém dusíku a po rozmrazení jsou schopny oplodnit vajíčko. Alternativu v případě narušené schopnosti ejakulace či erekce představuje odebrání spermií přímo z varlete. Ačkoliv možnosti asistované reprodukce již výrazně pokročily, úspěšnost celého zákroku – izolace spermií, oplodnění vajíčka a jeho uhnízdění v děloze – se stále pohybuje okolo 50 %. Proto si před léčbou promluvte se svým ošetřujícím lékařem o možných rizicích.
Zdroje:
Prostate cancer side effects - Infertility
How Cancer Treatments Can Affect Fertility in Men