Chemoterapie je slovo, kterého se mnozí obávají. Pacientům s nádorem prostaty je ale toto řešení navrženo jen v určitých případech. Prozradíme, které to jsou a s čím se musí člověk u této léčby vypořádat.
Chemoterapie znamená léčení protirakovinnými léčivy – cytostatiky. U karcinomu prostaty má však poměrně malý význam. Používá se v případech, kdy je tumor v pokročilém stadiu a neodpovídá na hormonální léčbu nebo pokud se po předchozí terapii znovu objevil.
- Léčba se aplikuje v takzvaných cyklech, což je období intenzivního podávání cytostatik.
- Po každém cyklu následuje období na zotavenou.
- Celý proces trvá podle typu chemoterapie obvykle 3–6 měsíců.
- Některá léčiva se podávají perorálně, jiná nitrožilně.
Zničení je vítězstvím
Když léčivo pronikne do krevního oběhu, zasahuje rakovinné buňky všude tam, kde se nacházejí – ať už v nádoru samotném, nebo v jiných místech, pokud už probíhá metastatický rozsev. Vzhledem k tomu, že se podávání chemoterapie týká pokročilých tumorů, které nereagují na hormonální léčbu, jedná se často právě o stadium metastáz. V této etapě se onemocnění někdy nachází již v době diagnózy. Ale může jít i o tumor, který byl již léčen a po měsících až letech se vrátil ve formě ložisek vzdálených původnímu nádoru. Podávání chemoterapie má na rakovinné buňky účinek způsobující jejich svraštění, a pokud má pacient štěstí, i vymizení. Ale i když nedojde k úplné likvidaci zhoubných buněk, může chemoterapie poskytnout výraznou úlevu od příznaků onemocnění.
Dočasné útrapy
Chemoterapie zabíjí všechny rychle se množící buňky, ať už jsou špatné, nebo dobré. Ty zdravé se nacházejí například ve výstelce dutiny ústní a celého trávicího traktu, ve vlasových cibulkách a kostní dřeni. Nežádoucí účinky tedy do značné míry vyplývají z poškození těchto tkání. Po skončení léčby však zdravé buňky obnoví svůj růst a množení, a proto jsou tyto dopady pouze dočasné. V prvních pěti dnech po podání chemoterapie se tedy pacienti potýkají se signály, kterými dává jejich tělo najevo vstup toxické látky. Jde zejména o:
- nechutenství,
- nevolnost a zvracení,
- snížení počtu různých krevních buněk a z toho plynoucí únavu, nápadnější krvácení a snazší tvorbu podlitin bez většího násilí, zhoršení obranyschopnosti,
- ztrátu vlasů a ochlupení,
- citlivost dutiny ústní, afty,
- průjem.
Některé nežádoucí účinky jsou kosmetické, jiné obtěžující, další opravdu nepříjemné. Pacienty trápí především nevolnost a zvracení. Dobrou zprávou je, že na zmírnění těchto dopadů velmi záleží i lékařům, a proto se věnují v tomto ohledu intenzivním výzkumům. Již dnes jsou k dispozici různá léčiva s velmi dobrým účinkem a stále jsou vyvíjena další.
Zdroj: http://www.webmd.com