I v dnešní době se na astma umírá…
Díky dobře dostupné dlouhodobé protizánětlivé léčbě se dnes kontrola astmatu významně zlepšila, ubylo případů s jeho špatnou kompenzací a s těžkým průběhem nemoci a počet závažných akutních astmatických záchvatů se snížil. Přes všechny moderní postupy dnes těžká forma astmatu postihuje asi 5 % všech nemocných. Přestože se v našich podmínkách jedná pouze o několik případů ročně, astma i nadále zůstává nemocí, na kterou lze zejména v souvislosti s akutním záchvatem dušnosti zemřít.
Bez léků to nejde
Schopnost efektivně zastavit astmatický záchvat mají pouze včasně a správně podané léky. Astmatickým záchvatem lze obecně označit stav, kdy po jednorázovém podání léků k uvolnění dýchacích cest nedojde k dostatečnému ústupu dušnosti či pouze k jejímu krátkodobému zlepšení. K hlavním příznakům astmatického záchvatu patří náhle vzniklá dušnost s pocitem sevření na hrudi a s úzkostí, pozorovat lze zpravidla pomalé dýchání s usilovným prodlouženým námahovým výdechem, někdy provázeným hvízdáním či dráždivým kašlem.
Co lze udělat bez léků?
- Uložit nemocného do polohy vsedě či v polosedě.
- Rozepnout mu těsný oděv.
- Zajistit mu přísun čerstvého vzduchu.
- Vyzývat ho, aby se pokusil v klidu pomalu dýchat.
- Zavolat zdravotnickou záchrannou službu.
Jsou-li k dispozici léky, jejich aplikaci neodkládáme
Pokud má u sebe nemocný příslušné léky, co nejdříve je aplikujeme. V případě, že do 10 minut nedojde ke zlepšení stavu, aplikujeme lék znovu, přičemž tento postup můžeme opakovat až třikrát. Čím dříve se začne astmatický záchvat léčit, tím snáze je možné ho zvládnout. Každý astmatik by měl být poučen o správném způsobu používání konkrétního inhalátoru. Práce se základními inhalátory je popsána např. na webu České iniciativy pro astma.
Léčba astmatu je u nás na vysoké úrovni, využijte toho
V České republice jsou dostupné prakticky všechny známe léky na astma a péče o astmatiky je na vysoké úrovni. Hlavním rizikem závažné formy astmatu se všemi jejími důsledky je především podcenění nemoci a nedostatečná prevence ve smyslu řádné dlouhodobé léčby. U většiny nemocných, kteří zemřeli v přímé souvislosti s astmatem, lze konstatovat zejména nedostatečnou preventivní léčbu. Jejím důvodem může být i špatná informovanost o léčebných možnostech či obava z dlouhodobé léčby pomocí kortikoidů – její rizika jsou však v porovnání s rizikem fatálních důsledků závažných forem akutních astmatických záchvatů nízká.
Zodpovědnost je na straně nemocných
Nejlepším řešením akutních astmatických záchvatů je zcela se jim vyhnout. Díky dostupnosti kvalitní léčby lze říci, že většině úmrtí na astma lze v současné době předejít, a snížit je možné i počet hospitalizací souvisejících s astmatem. Astmatici by však neměli svou nemoc podceňovat, své obtíže či jejich změnu by měli včas konzultovat s lékařem a následně dodržovat nastavenou léčbu a předepsaný režim. V neposlední řadě by pro případ astmatického záchvatu měl každý astmatik mít vždy u sebe úlevové léky.
(tich)
Zdroje:
https://ppp.zshk.cz/vyuka/astma-bronchiale.aspx
https://www.cipa.cz/informace-o-astmatu/pruduskove-astma-6-dil-55
https://www.cipa.cz/informace-o-astmatu/umrtnost-75
https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2001/03/06.pdf
https://www.cipa.cz/informace-o-astmatu/inhalacni-systemy-pro-lecbu-astmatu-65