Tvrdá, nebo měkká matrace? Toť otázka
Myslíte si, že se nejlépe vyspíte na tvrdé matraci? Ne vždy je toto tvrzení pravdivé. Matrace by měla poskytovat optimální ortopedickou a anatomickou podporu těla a umožňovat tak správnou regeneraci svalů, vazů a kloubů během spánku. Příliš měkká nebo tvrdá matrace však mnohým lidem neumožňuje správné držení těla a krku během nočního odpočinku. Univerzální recept na výběr vhodné matrace neexistuje, je však možné držet se několika doporučení:
- Pro jedince se širší pánví je vhodnější měkčí matrace, lidé s úzkou pánví naopak docílí správného postavení těla na tvrdších matracích.
- Důležitá je také současná volba vhodného polštáře, který by měl udržovat správnou pozici krční páteře vůči tělu, a krční páteř by tak neměla být příliš odchýlena od osy celého těla. V opačném případě riskujete nepříjemné bolesti krční páteře.
- Pro jedince trpící artrózou kloubů nebo zánětlivým onemocnění kloubů je pro úlevu od bolestí například vhodnější měkčí matrace nebo ta tvořená z paměťové pěny.
Pokud budete uvažovat o pořízení matrace z paměťové pěny, dejte přednost kvalitní, ideálně patentované paměťové pěně. Její předností je mimořádná schopnost přizpůsobit se každé tělesné stavbě a zajišťovat, že na tělo nepůsobí žádný tlak. To přispívá během odpočinku k ideálnímu proudění krve v krevním oběhu, a tedy k regeneraci organismu. Paměťová pěna tvořená otevřenou buněčnou strukturou dokáže udržovat matraci vysoce prodyšnou. Reaguje na váhu těla, nikoliv na tělesnou teplotu, čímž napomáhá udržovat tělo ve stálém komfortu nejen během noci, ale i v různých ročních obdobích. Pokud nejsou při výrobě pěny použity chemikálie, tzn. že pěna je většinou pěněna ve vodě, je její výroba ekologická, není z ní cítit nepříjemný zápach po chemikáliích a neobsahuje zdraví škodlivé látky.
Při výběru matrace se obraťte na odborníky a nebojte se zkoušet
Pokud tedy plánujete koupit kvalitní matraci, zajděte si do specializované prodejny, kde vám vyškolení odborníci vždy dobře poradí. Nejprve s vámi udělají vstupní analýzu vašich potřeb (zda trpíte nějakými zdravotními omezeními, např. vyhřezlou ploténkou, skoliózou, máte sešroubované obratle, bolesti kloubů nebo revmatické onemocnění, jste horkokrevní či zimomřiví, zeptají se vás na vaše osobní preference ohledně tuhosti matrace atd.) a podle toho vám doporučí, které matrace jsou pro vás vhodné. Ty potom testujte minimálně 15 minut každou a až v této fázi dejte na své osobní pocity a konečnou volbu tuhosti.
Nevyhnutelným krokem k výběru správné matrace je její důkladné vyzkoušení. Neměli byste tak litovat času stráveného ve specializované prodejně a důkladně a dostatečně dlouho si na matraci poležet. Ideálně v kombinaci se stále stejným polštářem, díky kterému pocítíte rozdíly ve vlastnostech jednotlivých matrací. Kombinace různých matrací a polštářů totiž vede k rozdílné poloze hlavy a krční páteře, což může být při výběru vhodné matrace zkreslující. Důležité je také zmínit, že pokud budete matraci zkoušet, pak v poloze, ve které pravidelně spíte. Jestli kupujete matraci pro dvě osoby, není od věci vyzkoušet matrace s takzvaným duálním komfortem, což v praxi znamená, že jsou dvě různé matrace spojeny snímatelným potahem do jedné. Podle rozdílných osobních preferencí pak lze matraci na polovině postele otočit tvrdou nebo měkkou stranou nahoru a zajistit tak kvalitní spánek pro oba.
Předvýběr matrace si také můžete udělat on-line, např. v tomto průvodci, který vám s prvním, orientačním výběrem pomůže.
Jaký je rozdíl mezi zdravotní a „běžnou“ matrací?
Označení zdravotní matrace je velmi časté, ale může být zavádějící. Ne každý takto označený produkt je skutečně zdraví prospěšný. Označení zdravotní matrace přitom může používat jen matrace, která je zdraví prospěšná. Tedy ta, která má vhodné anatomické účinky, uvolní tělo během spánku, umožní mu lépe regenerovat, působí proti proleženinám a zásadně snižuje počet otočení spícího během spánku. Pro snazší orientaci se zaměřujte na označení „zdravotní produkt 1. kategorie“. Potvrzením tohoto označení je i nižší, 15% sazba DPH, tedy ta, která je zákonem stanovena pro zdravotní pomůcky. V České republice podmínky pro získání označení „medical device class 1“ získalo jen několik matrací, které mají min. 4 cm paměťové pěny a splňují další podmínky nutné k získání tohoto certifikátu.
Nezapomeňte, že i matrace stárne…
Podle výzkumů se ukazuje, že stáří matrace a postele je jedním z důležitých faktorů kvalitního spánku. Starou matraci je vhodné vyměnit za novou přibližně po 9–10 letech, i když vhodná doba výměny se může významně lišit podle její kvality a míry jejího proležení. Kvalitní výrobci navíc dávají prodlouženou záruku proti proležení matrace, což je jeden z důležitých parametrů při jejím nákupu.
Nezanedbatelnou součást kvalitní matrace představuje i kvalita potahu. Zásadní je možnost snímání potahu k pravidelnému praní, ale také volba jejího vhodného materiálu, jež umožní cirkulaci vzduchu.
Co se týče ceny matrace, pak je vhodné nekupovat ty úplně nejlevnější. Obecně se dá říct, že při výběru matrace v cenovém rozmezí 10–50 tisíc korun za jedno lůžko byste neměli vybrat špatně.
(holi)
Zdroje:
https://www.webmd.com/back-pain/best-mattress-for-lower-back-pain
https://www.magniflex.cz/
Ancuelle V., Zamudio R., Mendiola A. et al. Effects of an adapted mattress in musculoskeletal pain and sleep quality in institutionalized elders. Sleep Sci 2015; 8(3): 115–20; doi: 10.1016/j.slsci.2015.08.004. Dostupné na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4688575/.