První pomoc pro čerstvé nekuřáky
Rozhodli jste se udělat něco pro své zdraví a končíte s kouřením? Sami asi tušíte, že to nebude jednoduché. Nejhorší je překonat a vydržet prvních pár dnů. Zde je 15 tipů, které by vám ve vašem souboji s cigaretou mohly pomoci.
1. Pijte brčkem – sání nejlépe chladné vody brčkem je podobné jako nasávání kouře z cigarety. Nové výzkumy navíc ukazují, že tento způsob pití uvolňuje v mozku dopamin – látku, která bojuje proti špatné náladě.
2. Často jezte – časté malé porce jídla vám pomohou zahnat chuť na cigaretu. Dávejte ale pozor, co jíte, protože mnoho lidí přibere poté, co přestanou kouřit, na váze.
3. Zaměřte se na změny – nečekejte na velké změny ve vašem nekuřáckém životě, zaměřte se spíše na ty menší, které nastanou hned – např. si dávejte stranou peníze, které byste kdysi utratili za cigarety. Již brzy budete mít dost na to, udělat si nějakou radost.
4. Často si čistěte zuby – jedna z okamžitých změn, kterou vaše okolí pocítí, je dech nepáchnoucí cigaretami. I vy sami se budete cítit lépe a zmenšíte svou chuť na cigaretu, pokud budete mít příjemný pocit v ústech.
5. Vyhněte se alkoholu – bývá jedním z nejčastějších důvodů, proč lidé znovu začnou kouřit. Jednak se pitím alkoholu snižuje vůle a motivace, navíc chvíle se skleničkou mají kuřáci spojenou i s cigaretou a je pro ně těžké se jí najednou vzdát.
6. Choďte tam, kde se nesmí kouřit – např. do knihovny, kina nebo do nákupního centra.
7. Myslete na důvody, proč přestáváte kouřit – sepište si seznam a vyvěste ho na místech, kde se pohybujete – v kuchyni, kanceláři, v autě, … S chutí na cigaretu byste na důvody mohli zapomenout.
8. Sportujte každý den – při sportu se uvolňují v mozku látky, které zlepšují náladu a zmírňují stres.
9. Zaplňte si kalendář – naplánujte si věci, které chcete nebo potřebujete udělat. Když budete mít nabitý program, nezbyde vám čas přemýšlet nad chutí na cigaretu.
10. Žvýkejte nebo cucejte bonbony – pokud budete mít něco v ústech, vaše chuť na cigaretu bude menší.
11. Mějte pomoc nablízku – vyberte někoho, na koho se obrátíte, když budete mít pocit, že to nezvládáte. Nejlepší je někdo z přátel, kdo již přestat kouřit dokázal.
12. Omezte kávu – kofein způsobuje u některých lidí napětí a zvyšuje stres. Pokud patříte k nim, kávu při svém odvykání vynechte.
13. Bojujte se špatnou náladou – stres a špatná nálada jsou časté důvody, proč lidé znovu začnou kouřit. Špatnou náladu má občas každý, pokud na vás ale padne, zkuste proti ní bojovat třeba setkáním s přáteli.
14. Vyhněte se lidem, kteří vás nepodporují – vaše rodina vás v nekouření jistě podpoří. V okolí ale mohou být lidé, kteří si z vás budou dělat legraci a podkopávat vaše rozhodnutí. Pokud to lze, vyhněte se jim. Jinak jim v klidu vysvětlete důvody, proč kouřit přestáváte, a požádejte je o podporu.
15. Nevzdejte to ani po zaváhání – pokud zvládnete nekouřit dva týdny, jste na nejlepší cestě stát se kuřákem bývalým. Jestliže zhřešíte a zapálíte si, neházejte flintu do žita. Smiřte se se svým pokleskem a pokračujte dál. Zamyslete se ale, co bylo špatně, a příště se toho zkuste vyvarovat.
(vesa)
Zdroj: www.webmd.com