První pomoc při tonutí: Proč neskákat bez rozmyslu do vody
Tonutí se netýká jen neplavců – člověk se může začít topit při mrtvici, silné křeči, při úrazu nebo když se dostane do silného proudu nebo vodního víru. Co dělat, když vidíte tonoucího? Nikdy se nevrhejte do vody bez uvážení a pomůcek, ohrozili byste i sebe.
1. Zvažte rizika
Pokuste se o záchranu ze břehu. Tonoucí se snaží udržet nad vodou a v panice vás může stáhnout pod hladinu. Na prvním místě je vaše vlastní bezpečnost. Pokud tonoucímu nejde pomoct ze břehu, přihlédněte k vlastní kondici a také prostředí, kde se nachází – hloubka, proud nebo jez mohou záchranu komplikovat, případně vás také ohrožovat.
2. S sebou předměty na laně
Do vody se nikdy nevrhejte zachraňovat bez pomůcek. Hodit se vám budou předměty na laně, např. kruh, plovák, větev nebo PET lahev. Díky tomu efektivně pomůžete tonoucímu a zároveň udržíte sebe v bezpečí.
3. Přivolejte pomoc
Volejte o pomoc další svědky události – rozdělte úkoly, kdo vezme lano a kdo hned zkontaktuje tísňovou linku 155. Dispečerovi zodpovězte všechny otázky, např. jestli tonutí předcházel úraz, kde je zraněný teď.
4. Zapamatujte si místo
Pro další pomoct je potřeba vědět, kde přesně se tonoucí ztratil pod hladinu. Místo můžete rozpoznat např. podle předmětu nebo stromu na protějším břehu.
5. Bezvládné tělo
Nepřeceňte své síly – vytáhnout bezvládné tělo chce trénink, kterým mají vyškolení plavčíci a vodní záchranáři. Proto dobře zvažte, jestli jste schopni pomocí pomůcek a více zachránců vytáhnout tonoucího z vody.
6. První pomoc na břehu
- Na břehu otočte postiženého na bok a důkladně vyčistěte dutinu ústní od vody a nečistoty. Nesnažte se „vylévat vodu z plic.
- Zakloňte hlavu a zkontrolujte dýchání. Nedýchá, nebo lapá po dechu?
- Zahajte oživování. U osob po tonutí je vhodné použít masáž srdce i umělé dýchání.
Zajímá vás víc ohledně poskytnutí první pomoci? Napište našim lékařům otázku.