První pomoc krok za krokem: 4 základní pravidla
Každý z nás je povinen poskytnout první pomoc. Ovládáte ji? Víte, jak se máte zachovat, pokud se někdo ve vaší blízkosti ocitne například v bezvědomí či krvácí? Pomůžeme vám zbavit se strachu – stačí si přečíst následující doporučení.
Občas nastane situace, že život druhého člověka závisí na rychlém úsudku a správné pomoci okolí. Máte-li strach, že byste podobný případ nezvládli, pokusíme se vám dokázat, že to není až tak složité.
Pamatujte si!
1. Nebezpečí. Na prvním místě jste vy, vaše zdraví a život. Abyste mohli pomoct druhým, musíte si být jisti, že se tím nevystavíte nebezpečí. Následně prověřte, zda něco nehrozí i ostatním osobám, zraněným a nemocným.
2. Vědomí. Když přistoupíte k zachraňovanému, zkontrolujte, zda je při vědomí. Reaguje na slovo, dotyk, štípnutí?
3. Pomoc. Tu přivolejte křikem nebo telefonujte přímo na číslo 155. Zodpovězte všechny otázky operátora, dříve nezavěšujte.
4. Pravidlo ABCD.
Krok za krokem
Zkratka ABCD pochází z anglických slov airway – breathing – circulation – defibrilation.
A – AIRWAY – dýchací cesty
Jsou průchodné dýchací cesty? Dýchá osoba? Když postižený reaguje a je při vědomí, můžete ošetřit jiné poranění. Když nereaguje, je v bezvědomí. Otevřete mu ústa a podívejte se, zda nejsou dýchací cesty ucpané jídlem, zubní protézou či jiným předmětem. Pokuste se ho odstranit, nejlépe v poloze na boku. Jsou-li ústa prázdná, jemně zakloňte hlavu, zvedněte bradu a zkontrolujte, zda dotyčný dýchá.
B – BREATHING – dýchání
Sledujte očima pohyby hrudníku, přiložte ucho k ústům nebo nosu a poslouchejte nebo položte ruku na dolní část hrudníku. Když je osoba v bezvědomí, ale dýchá, pečlivě monitorujte dech, dokud nepřijede sanitka.
C – CIRCULATION – krevní oběh
Je-li člověk v bezvědomí a nedýchá, začněte ihned s masáží srdce. Položte postiženého na pevnou a tvrdou podložku. Když máte podezření na poranění páteře a míchy, snažte se s ním hýbat minimálně nebo vůbec. Klekněte si ze strany, natažené horní končetiny propojené v prstech položte do středu hrudníku a stlačujte 30× do hloubky přibližně jedné třetiny hrudníku. Následně zachraňované osobě zakloňte hlavu, zvedněte bradu, otevřete ústa, prsty zacpěte nos a 2× vdechněte do úst. Opakujte 30 stlačení a 2 vdechy rychlostí asi 5 sérií za 2 minuty (100 stlačení za minutu), dokud osoba nezareaguje, nepřijedou záchranáři nebo se neunavíte.
D – DEFIBRILATION – defibrilace
Na mnoha veřejných místech jsou k dispozici automatické externí defibrilátory (AED). Jde o přístroj, který pomocí elektrického proudu dokáže zrušit jakýkoliv nepravidelný srdeční rytmus (arytmii) a obnoví tak normální srdeční činnost. Stačí postupovat podle zvukových pokynů a přiložených obrázků.
Riziko infekce
Aby se zabránilo kontaktu s potencionálně infekčními tělními tekutinami, jako je krev či sliny, doporučuje se pro jistotu nosit resuscitační masku třeba v kabelce. Můžete si ji obstarat od poskytovatelů první pomoci nebo z lékárny, a nemusíte se tak obávat přenosu infekční nemoci, když budete někomu pomáhat i v život ohrožující situaci. Při ošetřování poranění musíme dbát i na to, aby se neinfikovala rána poraněné osoby:
- Umyjte si ruce před manipulací s ránou. Když nemáte možnost, stačí i antibakteriální dezinfekční prostředek na ruce.
- Nasaďte si rukavice.
- Snažte se nedýchat a nekašlat přímo do rány.
- Čištění okolí poranění závisí na typu a závažnosti, včetně závažnosti krvácení. Např. silně krvácející místo urychleně stlačte a volejte 155.
- Ránu překryjte sterilním obvazem.
- Vyhledejte lékařskou pomoc nebo volejte 155.
Lékárnička nutností
Stejně jako znát některé základní techniky první pomoci je důležité, aby v domácnosti, na pracovišti či v autě byla lékárnička, která vyhovuje potřebám, je plně zásobená a kdykoli k dispozici. S jejím obsahem byste si měli vystačit v mnoha mimořádných situacích.
Zdroj: www.betterhealth.vic.gov.au