Inkontinence moči není nemoc
Nedobrovolný únik moči není nemoc, jedná se o příznak jiného, často i závažného onemocnění. Může mít mnoho různých příčin a různé stupně závažnosti. Podle toho, jak dlouho potíže přetrvávají, dělíme příčiny na krátkodobé, dlouhodobé a chronické.
Dočasnou inkontinenci může zapříčinit močová infekce, zácpa či některé léky, obtíže vymizí ihned po odstranění vyvolávající příčiny. Dlouhodobou inkontinenci mohou přivodit úrazy či chirurgické zákroky, například odstranění dělohy u žen či výkony na prostatě u mužů. Zpozornět by měli i lidé, kteří se potýkají s nadváhou, která je také rizikovým faktorem pro rozvoj inkontinence.
Mezi chronické příčiny inkontinence se řadí některá neurologická onemocnění, jako Alzheimerova choroba, roztroušená skleróza či cévní mozková mrtvice, ale i úrazy s poraněním míchy. Tyto stavy vyžadují dlouhodobé řešení úniku moči. U žen bývá častým spouštěčem inkontinence také menopauza či porod.
Inkontinence se projevuje především nežádoucími úniky moči. Podle toho, jak veliké jsou objemy uniklé moči, se dělí na lehkou, střední a těžkou formu. Další příznaky doprovázející inkontinenci mohou být nutkání na močení, častější močení, pálení a řezání při močení, noční pomočování či zapáchající moč. Inkontinentní pacienty navíc často trápí záněty kůže kolem genitálu a opruzeniny. Všechny tyto potíže se odráží na psychice postiženého a zhoršují kvalitu jeho života.
Začněte u praktického lékaře
Pokud se některý z příznaků objeví u vás nebo u vašich blízkých, je potřeba vyhledat lékaře. První kroky by měly vést k praktikovi, který provede vstupní prohlídku. Podle výsledků začne s léčbou sám nebo vás odešle s doporučením ke specialistovi, kde absolvujete další vyšetření s cílem zjistit příčiny inkontinence. Následuje terapie, která vede ke zlepšení či úplnému vymizení obtíží.
Charakter léčby závisí na vyvolávající příčině obtíží. Pokud za úniky moči stojí oslabení svalů pánevního dna, je nutné je opakovaně posilovat. Dostanete proto seznam doporučených cviků, které je potřeba provádět pravidelně a dlouhodobě. Mezi další terapeutické možnosti patří léky či operační výkon. Nezanedbatelný vliv na zlepšení inkontinence má i úprava životního stylu.
Na inkontinenční pomůcky má nárok každý pacient
Pokud se pacient potýká s nežádoucími úniky moči, je namístě používat inkontinenční pomůcky. Nárok má na ně každý jedinec od 3 let věku, u kterého byla prokázána inkontinence. Na trhu lze pořídit nepřeberné množství pomůcek, například absorpční vložky, plenkové kalhotky, vložné pleny kombinované s fixačními kalhotkami či pro muže speciálně vyvinuté urinální kondomy. K ochraně matrace je vhodné použít nepropustné podložky. Důležitou součástí optimální péče jsou i speciální kosmetické produkty, které nedráždí a nevysušují pokožku. Všechny tyto pomůcky jsou k dostání i bez lékařského předpisu, při splnění určitých podmínek jsou však částečně či plně hrazené ze zdravotního pojištění.
Pokud máte problémy s únikem moči, byť by se jednalo o pár kapek, je určitě vhodné obrátit se s problémem na odborníka. Lékaři se s touto problematikou setkávají denně a vědí, jak vám pomoci a vrátit vás znovu do života.
(mraf)
Zdroje:
https://www.tribune.cz/clanek/42041-lekari-by-meli-ptat-pacientu-na-inkontinenci
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/urinary-incontinence/symptoms-causes/syc-20352808