Hepatitida a sex v otázkách a odpovědích
Prevence související s praktikováním sexu je žádoucí z mnoha důvodů. Jedním z nich je i vyvarování se nákazy hepatitidou.
Prevence související s praktikováním sexu je žádoucí z mnoha důvodů. Jedním z nich je i vyvarování se nákazy hepatitidou. Nabízíme odpovědi na několik častých otázek, které bývají s tímto tématem spojovány.
1. Které typy žloutenky jsou sexem přenosné a jak konkrétně?
Jde o všechny nejčastěji se vyskytující typy, tedy A, B i C.
- Žloutenku typu A lze získat skrze třeba jen minimální množství stolice, které se dostane do kontaktu s ústy, jako tomu může být při kombinování análního a následně orálního sexu.
- Virus hepatitidy B byl nalezen ve vaginálním sekretu, semenu a slinách. Nejpravděpodobněji se přenáší prostřednictvím análních, ale také orálních praktik, a to dokonce 50krát až 100krát častěji než obávanější HIV. Riziko teoreticky existuje také při takzvaném hlubokém líbání. Obyčejný polibek, objetí či podání ruky nijak nebezpečné nejsou.
- "Céčkem" je možné se nejsnáze nakazit kontaktem s krví nemocného. Zůstaneme-li u sexu, připadá v úvahu zejména menstruační krev nebo nejrůznější boláky v genitální oblasti. Pochopitelně také veškeré sexuální praktiky spojené s řezáním či jiným poškozováním kožního krytu jsou z tohoto hlediska vysoce rizikové.
2. Jsou více ohroženi muži, či ženy?
Riziko nákazy hepatitidou souvisí především s chováním dotyčného, které čím je promiskuitnější, tím je nebezpečnější. Studie však ukázaly snadnější přenos žloutenkového viru typu C z muže na ženu než naopak a 10–15krát vyšší riziko nákazy hepatitidou B v případě pohlavního styku muže s mužem v porovnání se zbylou populací.
3. Jak poznám, že je partner infikován?
Na první pohled to většinou patrné není, pouze snad v případech zažloutlé kůže a sklér, což by vás mohlo varovat. K dispozici jsou krevní testy, které může provést lékař. K velmi hrubému odhadu rizika pak odborníci doporučují otevřenou komunikaci mezi partnery stran jejich sexuální a drogové minulosti.
4. Které formy sexu jsou rizikové?
Při jakékoliv sexuální aktivitě existuje nebezpečí vzniku oděrek a kontaktu s tělesnými tekutinami. Nicméně jako nejrizikovější bývá uváděn anální sex, hned za ním vaginální a následně orální. Bezpečný není ani přímý oro-anální kontakt.
5. Jak se mohu chránit?
Především minimalizováním počtu sexuálních partnerů a jejich výběrem. Dále použitím ochranných pomůcek, jako jsou klasické kondomy, ženské kondomy, ochrany na prst či orální roušky. Velmi vhodné je také očkování proti hepatitidě A a B.
6. Je vibrátor bezpečný?
Virus hepatitidy B dokáže mimo lidský organismus přežít až 1 týden, a to například právě na sexuálních pomůckách, kterými pak může být přenesen. Riziko snížíte ponořením vibrátoru do vroucí vody, nezmizí však úplně.
(veri)
Zdroj: www.webmd.com