Hemoroidy jsou uzlovitě rozšířené cévní pleteně v oblasti konečníku a řitního kanálu. Jedná se o jedno z nejčastějších onemocnění vůbec. Podle odhadů trpí hemoroidy více než polovina lidí starších 50 let. Jejich vznik je podmíněn zvýšením tlaku v žilních pleteních a následným rozšířením, zduřením, krvácením až výhřezem sliznice. Podle lokalizace se rozdělují na vnitřní a vnější.
- Vnitřní hemoroidy vznikají uvnitř řitního kanálu, nebývají tedy okem patrné. Současně nebývají příčinou bolesti, protože nejsou nervově zásobeny takzvanými somatickými nervy.
- Naopak zevní hemoroidy vznikají v oblasti konečníku, bývají patrné při rozevření hýždí a díky svému odlišnému nervovému zásobení mohou být příčinou bolesti.
Příčina vzniku je nejasná
Příčiny vzniku hemoroidů nejsou úplně objasněny. Za hlavního viníka se označuje především sedavý způsob života doprovázený zvýšením nitrobřišního tlaku. Na jejich rozvoji se však podílí i poruchy vyprazdňování, tedy především chronická zácpa a tuhá, málo objemná stolice způsobená nedostatkem vlákniny. Zvýšený nitrobřišní tlak napomáhá rozvoji hemoroidů i v případě obezity a gravidity. Svoji úlohu pravděpodobně do jisté míry hraje i dědičnost. V současné době však existuje mnoho dalších rizikových faktorů, mezi něž patří například nádory v oblasti malé pánve, epiziotomie (nástřih hráze), Crohnova choroba či ulcerózní kolitida.
Neprojeví se u každého
Hemoroidy jsou často, alespoň v počátečních fázích, bez jakýchkoliv klinických příznaků. Ve většině případů jsou postiženy vnitřní žilní pleteně v kombinaci s různým postižením zevních pletení. Nejběžnějším projevem vnitřních hemoroidů je krvácení. Obvykle se vyznačují přítomností jasně červené krve na povrchu stolice, toaletní mísy nebo na toaletním papíru.
Zevní hemoroidy jsou patrné jako modrofialové uzlíky. Zpočátku jsou viditelné jen po stolici nebo zvýšení tlaku uvnitř konečníku a samy se vracejí zpět. Později po vyhřeznutí zůstávají venku. Současně mohou dráždit okolí konečníku a způsobovat nepříjemné svědění a bolest. Mezi nejběžnější komplikace patří prasknutí uzlíku nebo vznik krevní sraženiny. Hemoroidy sice neohrožují na životě, svými projevy však mohou nemocné značně potrápit.
Možnosti léčby
V léčbě počátečních fází hemoroidů se uplatňují režimová opatření a léky. Nezbytným krokem je pravidelný pohyb a úprava hmotnosti a dietního režimu. Měli byste se vyhýbat nadýmavým jídlům, omezit příjem alkoholu a pro změkčení stolice konzumovat potraviny s vysokým obsahem vlákniny a také dodržovat pravidelný pitný režim. V péči o konečník nalézají své uplatnění sedací koupele a různé masti nebo gely. Při akutních i chronických obtížích se také užívají venotonika. Jedná se o léky, které posilují cévní stěnu, snižují zánět a zlepšují průtok krve žilními pleteněmi.
Chirurgická terapie je vyhrazena především pro léčbu těžších případů a zahrnuje široké spektrum operačních výkonů. Příkladem méně invazivních výkonů může být podvaz nebo takzvaná sklerotizace hemoroidů, jejímž principem je uzavření rozšířených pletení pomocí chemické látky aplikované injekční stříkačkou. Definitivním řešením je odstranění hemoroidů, takzvaná hemoroidektomie. Klasické chirurgické zákroky v tomto případě směřují k miniinvazivním metodám, které výrazně zkracují následnou rekonvalescenci. Vhodnost chirurgického výkonu je nejprve zapotřebí konzultovat s odborníkem, na kterého se můžete obrátit v této poradně.
Zdroj: http://emedicine.medscape.com/article/775407-overview