Hepatitida – nechtěný suvenýr z vaší dovolené
Jestliže vyrážíte do zahraničí, nezapomeňte se před cestou informovat o nemocech, které na vás v prázdninové destinaci číhají. Velmi rozšířené jsou právě virové hepatitidy, které často způsobují vleklé komplikace.
Jestliže vyrážíte do zahraničí, nezapomeňte se před cestou informovat o nemocech, které na vás v prázdninové destinaci číhají. Velmi rozšířené jsou právě virové hepatitidy, které často způsobují vleklé komplikace.
„Áčko“ je rozšířené
Hepatitida typu A se přenáší orálně-fekální cestou. Vstupní branou do organismu je zažívací trakt, proto je též nazývána nemocí špinavých rukou. Člověk se nejčastěji nakazí kontaminovanou vodou a potravinami – z tohoto důvodu nikoho jistě nepřekvapí, že se vyskytuje hlavně v méně vyspělých zemích světa. Setkat se s ní můžete prakticky na všech kontinentech. A konkrétně?
- Jihovýchodní Evropa a Malá Asie: Bulharsko, Černá Hora, Chorvatsko, Řecko, Turecko atd.
- Afrika: na celém kontinentu je vysoký výskyt hepatitidy A, patří sem i destinace jako Egypt, Maroko, Madagaskar, Tunisko.
- Asie: také zde je hlášen velmi vysoký výskyt hepatitidy prakticky ve všech státech, v souvislosti s turistikou se jedná hlavně o Thajsko a přilehlé země.
- Střední a Jižní Amerika.
- Karibik.
I když infekce hepatitidou typu A probíhá často mírněji než u ostatních typů, je lepší dodržovat správnou hygienu a před vycestováním se nechat očkovat.
Žloutenka typu B
Hepatitida B je závažnější a přenáší se krví a tělesnými tekutinami – především spermatem či poševním sekretem. V zahraničí jsou v ohrožení především lidé provozující sexuální turistiku. Výskyt je prakticky totožný jako u hepatitidy typu A. Jedná se o jedno z nejzávažnějších virových onemocnění člověka – každý pátý nosič umírá na cirhózu, každý devátý na hepatocelulární karcinom. Jedinou prevencí je očkování a chráněný pohlavní styk.
Proti „céčku“ není očkování
Hepatitida C je způsobem přenosu a průběhem velmi podobná žloutence typu B, ačkoliv častěji přechází do chronického stadia, a to až v 90 %. Akutní stadium je přitom často bezpříznakové. Hepatitida C je celosvětově rozšířená, v těchto zemích však extrémně:
- Bolívie, Brazílie, Egypt, Libye, Moldávie, Mongolsko, Rumunsko aj.
Na „céčko“ však často narazíte i v jiných prázdninových destinacích. Problémem je, že zatím neexistuje účinná vakcína, jedinou prevencí tak zůstává ochrana při pohlavním styku a vyvarování se kontaktu cizí krve s vlastní otevřenou ránou.
Hepatitidy D a E
Obdobně platí vesměs celosvětový výskyt i pro hepatitidu typu D – vyšší výskyt byl zaznamenán opět v Egyptě, ale také v Turecku či Rumunsku. Tento typ však potřebuje již probíhající infekci hepatitidou B, která mu umožní vstup do jaterních buněk. Očkování proti „béčku“ tak vyřeší i ochranu před hepatitidou D. Žloutenka typu E je poměrně vzácnější než všechny ostatní, vyskytuje se v tropech a subtropech rozvojových zemí. Stejně jako hepatitida A se přenáší fekálně-orální cestou, mívá však mnohem vážnější průběh. Od roku 2012 se proti ní vyrábí vakcína.
Užijte si návštěvu prosluněných exotických zemí, ale pamatujte na očkování, základní hygienické návyky a pravidla bezpečného sexu – jinak si z dovolené můžete přivézt velmi nežádoucí suvenýr.
(holi)
Zdroj: emedicine.medscape.com