Hemoroidy – civilizační onemocnění
Hemoroidy postihují všechny věkové kategorie a jejich výskyt s věkem narůstá. V populaci nad 30 let trpí těmito obtížemi přibližně jedna třetina lidí, po 50. roce věku je to až jedna polovina osob. Některé zdroje dokonce uvádějí, že hemoroidy je postiženo až 70 % dospělých.
Způsobí covid-19 další nárůst nemoci?
Při rozvoji obtíží, které souvisejí s hemoroidy, hrají nezanedbatelnou roli chyby v životosprávě, nedostatek tekutin a vlákniny ve stravě, obezita, chronická zácpa, nedostatek pohybu a sedavý způsob zaměstnání.
Pandemie nákazou covid-19 způsobila zásadní změnu v životním stylu mnohých z nás, neboť jsme nuceni trávit více času v domácím prostředí. Podle některých průzkumů stoupl během koronavirové pandemie mezi Čechy průměrný čas strávený na internetu až o polovinu. Více času na sítích přitom trávíme jak z důvodu pracovních povinností uskutečňovaných z domova, tak v rámci výplně volného času, protože jiné příležitosti jsou omezeny.
Nebezpečné sezení
Dlouhé sezení během dne představuje významný rizikový faktor nejen pro vznik hemoroidů, ale také pro rozvoj metabolického syndromu. Ten zahrnuje obezitu, vysoký krevní tlak a zvýšenou hladinu krevních tuků a cukru. Vědecká veřejnost dokonce definovala termín – „sitting disease“ – tedy choroby související se sezením. Riziko jejich výskytu závisí na délce sezení během dne:
- nízké riziko – sezení méně než 4 hodiny denně,
- střední riziko – sezení 4–8 hodin denně,
- vysoké riziko – sezení 8–11 hodin denně,
- velmi vysoké riziko – sezení více než 11 hodin denně.
Čas strávený sezením se přitom sčítá. V anglickém jazyce je podobná kalkulačka sezení k dispozici např. zde: Sitting-Time Calculator: How Much Are You Sitting? | JustStand.org.
Z pohledu možného vzniku hemoroidů je navíc velmi rizikové dlouhé vysedávání na toaletě.
Ovlivňuje covid-19 sliznici zažívacího traktu?
Otázka, zda a do jaké míry způsobuje virus SARS-CoV-2 zánět sliznice zažívacího traktu, či dokonce její poškození, zůstává zatím pro nedostatek informací nejasná. Uvažuje se však, že nový koronavirus může mít na integritu sliznice trávicího ústrojí přímý vliv, neboť bylo zjištěno, že se váže na látku (tzv. angiotenzin konvertující enzym 2), která je přítomna v buňkách jícnu i střevní sliznice. Podle dostupných studií byla rovněž zjištěna nukleová kyselina SARS-CoV-2 ve stolici infikovaných jedinců. Zatím nelze zodpovědět, mají-li tato zjištění nějaký klinický význam do budoucna. Víme však, že průjem je jedním z možných příznaků covidu-19.
Jaké sportovní aktivity (ne)jsou vhodné při obtížích s hemoroidy?
Obecně se při obtížích s hemoroidy nedoporučují sportovní aktivity, které způsobují tlak na oblast konečníku – např. jízda na kole či na koni, veslování nebo vzpírání. Vhodná je naopak chůze, pohyb na běžeckém pásu, vodní aerobik a plavání.
Cesta do lékárny v době covidové – proč ne!
Uvedené souvislosti naznačují, že v době koronavirové pandemie je riziko rozvoje či zhoršení hemoroidů zvýšené. Ačkoliv se ve většině případů nejedná o život ohrožující stav, jde bezpochyby o nepříjemnou záležitost, která mnohým z nás komplikuje práci i volný čas. Současně jsou s ohledem na omezení volnočasových aktivit značně omezeny možnosti prevence obtíží.
Variantou první pomoci při těchto problémech mohou být volně prodejné léky, například Diozen. Tento léčivý přípravek napomáhá ke zpevnění žilních stěn a zajistí tak jejich větší odolnost, která je rovněž jedním z prvků prevence a léčby hemoroidů. Během několika dní uleví od bolesti a dalších nepříjemných projevů, které bývají s hemoroidy spojené.
(tich)
Zdroje:
1) https://orangecountyhemorrhoidclinic.com/best-and-worst-exercises-for-hemorrhoids/
2) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7446989/
3) https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2011/07/07.pdf
4) https://www.solen.cz/pdfs/med/2012/12/06.pdf
5) https://www.researchgate.net/publication/322727101_Prevalence_and_risk_factors_of_hemorrhoids_a_study_in_a_semi-urban_centre
6) https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/cesi-travi-na-internetu-o-polovinu-casu-vice-kvuli-koronaviru-40322658
7) https://www.labtestsonline.cz/metabolicky-syndrom.html
8) https://www.juststand.org/resource/infographics/sitting-disease-by-the-numbers/
9) https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hemorrhoids/symptoms-causes/syc-20360268
10) https://www.juststand.org/the-tools/sitting-time-calculator/
11) https://koronavirus.mzcr.cz/jak-postupovat-kdyz-mam-priznaky/