Hemofilik a operace: pro zdárný průběh zákroku je řádná příprava nutností
Aspoň jednou za život se skoro nikdo z nás operaci nevyhne, ať už se jedná o odstranění špatně rostoucího nehtu, nebo výměnu kolenního kloubu. Jde sice o nepříjemný zásah do života, ale většinou to navzdory běžným rizikům respektujeme.
Aspoň jednou za život se skoro nikdo z nás operaci nevyhne, ať už se jedná o odstranění špatně rostoucího nehtu, nebo výměnu kolenního kloubu. Jde sice o nepříjemný zásah do života, ale většinou to navzdory běžným rizikům respektujeme. U hemofiliků se však navíc objevuje nebezpečí mnohem závažnější – krvácení. Proto je takového pacienta nutné řádně připravit na plánovaný i urgentní chirurgický zákrok.
Nejčastější důvody
Kromě úrazů, u kterých většinou na předoperační přípravu moc času nezbývá, patří mezi nejčastější plánované zákroky u hemofiliků operace kloubů. Při opakovaném krvácení do kloubů totiž dochází k jejich poškození, které může způsobovat poruchy hybnosti. Projevují se kulháním nebo nemožností ohýbat končetinu.
Předoperační příprava
- Nejprve je potřeba zjistit, jak je závažné postižení kloubu. Při menším poškození se může zvolit metoda artroskopická, která znamená menší riziko krvácení. Při větších potížích je však potřeba provést otevřenou operaci.
- Hemofilik musí též absolvovat předoperační rozbor krevního obrazu a vyšetření na interním oddělení, stejně jako každý jiný operovaný pacient.
- Ošetřující lékaři by měli být neustále v kontaktu s příslušným hemofilickým centrem a konzultovat veškeré kroky.
- Před samotnou operací, případně i v jejím průběhu a různě dlouhou dobu po operaci, musí být pacientovi podávány faktory krevního srážení, aby jich měl v krvi dostatečné množství pro nadcházející zákrok a následnou rekonvalescenci, hojení a rehabilitaci.
Minimalizace rizik
Při samotné operaci se sleduje hlavně hladina léčebně podávaného faktoru krevního srážení. Pokud je zákrok dlouhý, může být nutné ho podávat i opakovaně během operace. Některé nemocnice se na operace hemofiliků dokonce specializují a jejich lékaři jsou schopni si poradit s většinou vzniklých situací. A jak vypadá pooperační péče?
- Opět je důležité monitorovat hladinu faktoru.
- V případě ortopedických operací je zásadní včasná a intenzivní rehabilitace končetiny, která pomůže rozpohybovat kloub po operaci.
- Součástí pooperační terapie je též podávání léků proti bolesti.
V České republice existují dvě specializovaná pracoviště, kde probíhají operace hemofiliků. V dnešní době, s vývojem koncentrátů koagulačních faktorů a s modernizací léčebných postupů, již nejsou operace těchto pacientů takovým problémem jako kdysi. Je však potřeba dodržovat standardní postupy, které vedou k úspěšnému návratu hemofilika do každodenního života.
(holi)
Zdroj: www.haemophiliacare.co.uk