Hemofilie v běhu dějin
Je přezdívána královskou nemocí podle své nejslavnější nositelky, královny Viktorie. Ta přenesla vadný gen na několik dalších generací, čímž vznikla celá dědičná linie.
Fond slavného herce
Richard Burton, slavný britský herec šedesátých a sedmdesátých let, který se proslavil řadou filmových rolí a sňatkem s Elizabeth Taylorovou, také trpěl hemofilií. Aby pomohl ostatním nemocným s touto vzácnou chorobou, založil se svou ženou fond, jenž nesl jeho jméno. Ve svých osmapadesáti letech pak herec, nezapomenutelný například díky roli Marka Antonia ve filmovém zpracování slavného příběhu o Kleopatře, zemřel na závažné krvácení do mozku.
Byl proslulý bojovník nemocný?
Podezření na krvácivou chorobu hemofilii se objevuje také u jednoho z nejslavnějších vojevůdců a dobyvatelů historie, sjednotitele mongolských kmenů Čingischána. Ačkoliv již není žádným způsobem možné dnes tuto domněnku potvrdit nebo vyvrátit, zdá se velice nepravděpodobná. Především proto, že tento vůdce prožil většinu svého života v lítém boji a každé sebemenší poranění by pro něj bývalo znamenalo přímé ohrožení na životě vykrvácením.
Zázračná Matka Tereza
Dalšími osobnostmi, o nichž se často hovořilo v souvislosti s hemofilií, byl americký prezident Abraham Lincoln a Matka Tereza. Prezident Lincoln však podle všech předpokladů včetně fyzického vzhledu pravděpodobně trpěl jinou dědičnou chorobou, a to Marfanovým syndromem. Pokud by Matka Tereza měla skutečně hemofilii, jednalo by se v jistém slova smyslu téměř o zázrak. U žen se totiž toto onemocnění v plně vyjádřené formě vyskytuje vzácně, a pokud už ano, nemocné umírají v mladém věku. Matka Tereza se přitom dožila úctyhodných 87 let.
(veri)
Zdroj: www.uscollegesearch.org