Hemoroidy jsou považovány za civilizační onemocnění, jedno z nejrozšířenějších na světě. Postihuje až 60 % populace, častěji ženy. Jedná se o rozšíření žil v dolní části konečníku, v podstatě křečové žíly podobné těm, které se vyskytují na dolních končetinách. Pokud se nacházejí uvnitř konečníku, jedná se o vnitřní hemoroidy, pokud jsou patrné na jeho povrchu, pak se označují jako vnější hemoroidy.
Proč hemoroidy vznikají?
Mezi hlavní příčiny vzniku hemoroidů patří:
- opakované chronické zácpy,
- nedostatek vlákniny v potravě,
- obezita,
- zvedání těžkých věcí,
- rodinný výskyt,
- těhotenství. Během těhotenství se totiž zvětšuje děloha, která může utlačovat cévy v pánvi a zvýšit tlak v žilách. Následkem toho se žíly rozšiřují, a tak vznikají hemoroidy.
Často ale příčina jejich vzniku není zcela jasná.
Projevy hemoroidů
Projevy hemoroidů závisí na jejich typu.
U vnějších hemoroidů se jedná o:
- svědění a podráždění v oblasti konečníku,
- bolest, nepohodlí při sezení,
- otok v řitní oblasti,
- krev ve stolici.
U vnitřních hemoroidů se příznaky projevují hlavně během stolice jako:
- bezbolestné krvácení, které poznáte podle jasně červené krve v záchodové míse,
- bolest a podráždění.
Kdy navštívit lékaře?
Pokud objevíte krvácení ve stolici, nepředpokládejte automaticky, že se jedná pouze o hemoroidy. Pokud pozorujete změny ve frekvenci vyprazdňování nebo konzistenci stolice, vždy navštivte svého praktického lékaře, protože je třeba vyloučit jiná onemocnění. Jako první pomoc v situaci, kdy se hemoroidy objeví, vám mohou posloužit kromě speciálních krémů a čípků i diosminové tablety (přípravek Diozen).
Mezi hlavní diagnostickou metodu v případě podezření na hemoroidy patří tzv. vyšetření per rektum, při němž lékař zavede prst pacientovi do konečníku a nahmatá rozšířené cévy. Vyšetření je sice nepříjemné, ale je bezbolestné a slouží k rychlé diagnostice. Pokud ani po tomto vyšetření není diagnóza zcela jasná, může lékař provést tzv. sigmoideografii. Jedná se o zákrok, při kterém vyšetřující lékař zasune do konečníku malou kameru, díky které může prozkoumat jeho vnitřní část podrobněji.
Komplikace hemoroidů jsou vzácné. Patří mezi ně například chudokrevnost v důsledku chronického krvácení z konečníku, dále trombóza, tedy vznik sraženiny v rozšířené cévě, což může způsobit velmi silnou bolest, otok až zánět. Může ale dojít také k zaškrcení hemoroidu, při kterém se v něm přeruší průtok krve, a dochází tak k odumření tkáně a velmi silné bolesti.
Prevence hemoroidů
Vzniku hemoroidů lze zabránit změnou životního stylu a správnou hygienou. Řiďte se následujícími pravidly:
- Zajistěte si vysoký příjem vlákniny, která se nachází hlavně v ovoci, zelenině a celozrnných výrobcích. Stolice bude díky tomu měkká a snadno bude procházet střevním traktem.
- Dodržujte pravidelný příjem tekutin, alespoň v objemu dvou litrů denně.
- Jakmile cítíte nutkání na stolici, jděte na toaletu. Pokud budete čekat, stolice ztuhne a vznikne zácpa.
- Cvičte. Pohyb zvyšuje tzv. motilitu (mimovolní pohyblivost) střev a snižuje tak riziko vzniku zácpy. Navíc pohybem můžete snížit svou váhu a předejít vzniku obezity.
- Vyhýbejte se dlouhému sezení, snížíte tak tlak na žíly v oblasti konečníku.
- Po každé stolici si umyjte okolí řitního otvoru vlažnou vodou, ať už pomocí bidetu, nebo vlhčeného toaletního papíru.
Pro prevenci hemoroidů i léčbu jejich časných stadií můžete využít lék Diozen. Jedná se o volně prodejný přípravek na zvýšení odolnosti cév.
Hemoroidy jsou stále tabu!
V dnešní době se na internetu dozvíte mnoho i o věcech, o kterých se dříve vůbec nemluvilo. Hemoroidy k nim patří. Přes to, jak se doba posouvá a společnost se vyvíjí, zůstávají tématem, o kterém se stále moc nemluví. Lidem je to nepříjemné, nechtějí si připustit, že by jimi mohli trpět právě oni, a už vůbec neseberou odvahu, aby navštívili lékaře. Změňte to!
(ver)
Zdroje:
https://www.tribune.cz/clanek/17736-soucasne-moznosti-lecby-hemoroidu
https://www.healthline.com/health/hemorrhoids#outlook
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hemorrhoids/symptoms-causes/syc-20360268