Kdy hemoroidy způsobují problémy?
V konečníku se přirozeně nachází žilní pleteň. K žilnímu onemocnění označovanému jako hemoroidy dochází, pokud se žilky zvětší a zanítí. Nejčastěji se projevují jako krvácení z konečníku při stolici. Někdy se také mohou ucpat krevní sraženinou a výrazně se zvětšit. Pokud dojde k jejich zduření, mohou i nepříjemně svědit či bolet. Viditelně si lze všimnout zvětšené zarudlé či nafialovělé vybouleniny, tedy pokud se jedná o tzv. vnější hemoroidy. Vnitřní hemoroidy se nacházejí hlouběji v konečníku. Mohou však i vyhřeznout, což je problém, který často vyžaduje chirurgické řešení.
Neléčené hemoroidy bývají velmi bolestivou záležitostí. Dochází při nich k problematickému vyprazdňování a trýznivé bolesti spojené s krvácením.
Hemoroidy, nebo rakovina tlustého střeva?
Při zánětu a zvětšení mohou hemoroidy prasknout a krvácet jasně červenou krví, která se objevuje na toaletním papíru či v záchodové míse. Leckdy to může člověka pořádně vyděsit, ale právě světle červená barva čerstvé krve poukazuje na to, že se jedná o hemoroidy, nikoliv třeba o další potíže trávicího traktu včetně závažné rakoviny tlustého střeva. V tomto případě však bývá krev velmi tmavá a bohužel je i její přítomnost hůře rozpoznatelná, proto se provádí tzv. test na okultní krvácení ve stolici.
Prevence vzniku hemoroidů
Hemoroidům se dá preventivně předcházet zdravým životním stylem spojeným s dostatečným pohybem, příjmem vlákniny a tekutin. Pravděpodobnost jejich vzniku zvyšuje sedavé zaměstnání, nadváha, zvýšený tlak v břišní dutině způsobený například nošením těžkých tašek, ale také těhotenstvím. Těhotné ženy trpí na hemoroidy ve zvýšené míře. Po porodu dítěte se ale stav obvykle upraví.
Pokud máte k tvorbě hemoroidů dědičné dispozice, je nutné, abyste se snažili pít během dne hodně vody, při sedavém zaměstnání častěji vstávali a každý den podnikali dlouhé procházky. Nezapomínejte na zdravou stravu s dostatkem zeleniny a celozrnných obilovin. Jestliže trpíte zácpou, snažte se o vyšší příjem vlákniny a potravin, které rozmělňují stolici, protože právě zácpa a dlouhé vysedávání na záchodě vznik hemoroidů jenom podporují.
Chirurgická léčba hemoroidů
Při operativním zákroku se někdy odstraňuje celý hemoroid, jindy pouze jeho část, což je modernější a šetrnější varianta.
Hemoroidy se také mohou tzv. podvazovat, čímž se v nich přeruší průtok krve a přibližně po týdnu dojde k vyloučení podvázané části. Nevýhodou je, že pacient může po této proceduře pociťovat nepříjemný tlak a bolest.
Další možností léčby hemoroidů je tzv. sklerotizace. Při tomto zákroku se do hemoroidu injekčně aplikuje speciální látka, která jím omezí průtok krve, čímž se hemoroid zmenší. Tento proces je sice nebolestivý, ale nemusí být tak účinný jako metoda podvazování.
Problémy s hemoroidy je také možné vyřešit tzv. koagulací, jejímž cílem je opět odumření tkáně. Jedná se o bezbolestnou metodu, která se provádí pomocí laseru nebo infračerveného světla. Občas se ale po tomto způsobu ošetření mohou hemoroidy vrátit.
Bojíte se, že s hemoroidy dostanete taky „pod kudlu“? Abyste tomu předešli, je důležité dodržovat výše popsané zásady jejich prevence a dobře se starat o fungování svého žilního systému. První volbou při počínajících potížích může být lék Diozen.
Čtyři stadia hemoroidů
U hemoroidů se rozlišují čtyři stadia onemocnění: Hemoroidy v prvním stadiu nepředstavují žádný závažný problém a obvykle při správné životosprávě brzy samy ustoupí. Hemoroidy v druhém stadiu se občas vynoří, například při zakašlání či zvedání těžkých břemen. Vyhřezlé hemoroidy ve třetím stadiu lze ručně zatlačit zpět, tělo už si ale při nich nepomůže samo. Hemoroidy čtvrtého stupně jsou viditelné a bolestivé. Tento stav rozhodně vyžaduje lékařskou pomoc.
Hemoroidy třetího a čtvrtého stupně je často třeba řešit chirurgicky. U prvních dvou stupňů je dobré léčbu začít tzv. venotoniky zpevňujícími žilní stěnu, která jsou volně prodejná, například Diozenem. Krátkodobou úlevu mohou poskytnout také přírodní prostředky ve formě sedacích koupelí, čípků či mastí.
Tablety Diozen se užívají při tzv. chronické žilní nedostatečnosti, tedy při obtížích s křečovými žilami. Hemoroidy jsou vlastně křečovou žilou na velmi citlivém místě těla. Diozen má protizánětlivé účinky, snižuje otok a zvyšuje napětí žilní stěny.
(tkro)
Zdroje:
https://www.navigator-medizinwissen.de/haemorrhoiden.html
https://www.drmax.cz/diozen-500-mg-30-tablet