Bojíte se, aby vám léčba cukrovky nepřevrátila život naruby? Možná se o to dříve postarají její komplikace
Máte v rodině někoho, kdo se léčil s cukrovkou druhého typu, a přes všechnu snahu se musel potýkat s jejími následky? Tak moc nechcete projít stejnou zkušeností, že raději strčíte hlavu do písku a budete předstírat, že nejste v jejím riziku? Nedělejte to. Možnosti medicíny se stále posouvají a léčba této již běžné civilizační nemoci se stává stále účinnější, její komplikace tak nejsou již zdaleka nevyhnutelné.
Komplikace cukrovky vás mohou dohnat dříve, než řeknete „cukrovka“
Trpět cukrovkou 2. typu dnes není žádná vzácnost. Momentálně se týká každého desátého Čecha a každý třetí pravděpodobně upadne do jejích nástrah během svého života. Ač tato statistika na optimismu příliš nepřidává, obzvláště pokud ve vašem případě hraje roli i faktor dědičnosti, dobrou zprávou je, že s narůstajícím počtem nemocných se z ní stává pole překotného vědeckého rozvoje.
Když se rozhodnete riziko cukrovky přehlížet, ignorovat preventivní prohlídky a na dotazy svého lékaře odpovídat mávnutím ruky, můžete se později divit, jak rychle vás komplikace onemocnění doženou. Pokud se totiž cukrovka řádně neléčí, vybírá si dlouhodobě zvýšený krevní cukr svou daň v podobě poruchy funkce drobných a později i velkých cév. Budete se potýkat s problémy s očima (diabetickou retinopatií), ledvinami (diabetickou nefropatií) nebo nervy v končetinách (diabetickou neuropatií). Neléčená cukrovka také poškozuje cévy v srdci, mozku nebo končetinách, což vás může bezprostředně ohrozit na životě. Tímto způsobem se můžete ochudit o cenné roky života a to by přece byla věčná škoda.
Ale není to jen o krevním cukru, riziko komplikací cukrovky zvyšuje i vysoký krevní tlak, kouření nebo vysoký cholesterol. Problémy tohoto druhu jdou často ruku v ruce.
Nemusíte čekat, až vás cukrovka dostane…
Dnes už víme, že nastíněné komplikace cukrovky 2. typu nejsou nevyhnutelné. Pokud budete držet svou hladinu krevního cukru a cholesterolu pod kontrolou a dbát na zdravý krevní tlak, povede to ke snížení rizika rozvoje komplikací. Nebudeme vám lhát, zatím neexistuje žádná zázračná pilulka, která vás sama o sobě od komplikací ochrání. Nezvládnete to bez změny životního stylu, zejména zdravého stravování, dostatku pohybu nebo zanechání kouření, protože právě nezdravý životní styl je důležitou součástí vzniku cukrovky. Léčba vás v prevenci komplikací může však velmi podpořit, a proto se neváhejte obrátit na odborníka na léčbu cukrovky, diabetologa, který vás provede všemi aspekty cesty za vaší zdravější budoucností, ačkoliv bude její součástí i cukrovka.
Diabetolog bude takovou vaší navigací: Když hladina vašeho krevního cukru stoupne nad únosnou mez, zjistí, proč stoupá, a navrhne opatření, která vás opět vrátí ke správnému kurzu. Proto je velmi důležité docházet k němu nejen na pravidelné kontroly, ale být připraven se jeho doporučeními skutečně řídit.
Jak váš lékař pozná, že jste v riziku komplikací cukrovky? Jako jeden z ukazatelů mu poslouží hodnota tzv. glykovaného hemoglobinu, která laicky řečeno odráží, nakolik je krevní cukr připevněn na krvinky po celý jejich životní cyklus, tedy 4–6 týdnů. Slouží jako nástroj pro posouzení dlouhodobého stavu cukrovky (její kompenzace).
Moderní léčba vás v boji s cukrovkou posune o mílový krok dále
Diabetolog se také orientuje v nejnovějších doporučeních pro její léčbu a ví, jaké moderní způsoby léčby jsou dostupné a zda se hodí právě pro vás. Jednou z léčebných možností, která znamenala obrovský posun ve zvládání cukrovky a prevenci jejích komplikací, jsou tzv. inkretinová analoga. Vznikla na základě objevu, že naše tělo reaguje jinak na cukr (glukózu) podaný ústy a přímo do žíly – v prvních případě je to spojeno s produkci hormonů inkretinů, které zvyšují produkci inzulinu, zodpovědného za eliminaci cukru z krve, a opačně působícího hormonu glukagonu. Časem byl identifikován i cíl, na který by léčba obnovující tento efekt mohla působit, tzv. peptid podobný glukagonu 1 (GLP-1). U cukrovkářů je jeho hladina snížená, ale mechanismus jeho účinku je zachován.
Největším problémem léků na něj cílících, tzv. agonistů GLP-1, byl jen několikaminutový poločas jejich působení v krvi, ale ten se podařilo vědeckými postupy prodloužit a vznikla nová skupina léků na cukrovku. Úsilí stálo za to, protože jejich největší výhodou je, že fungují v závislosti na hladině krevní cukru (glykémii). Pacienty tedy u nich neohrožují stavy příliš nízké hladiny krevního cukru, protože přestávají působit v případě normální či snížené hladiny. Jedná se navíc o jediné léky proti cukrovce, které ochraňují beta-buňky ve slinivce břišní. Ty jsou zodpovědné za produkci inzulinu v těle. Příjemným bonusem této léčby je, že zmírňuje chuť k jídlu, pomáhá tedy pacientům v omezování hmotnosti. Také snižuje riziko srdečně-cévních onemocnění. Delší dobu je léčba dostupná v injekční podobě, nově pak i ve formě tablet. Jejich užívání v kombinaci s režimovými opatřeními či jinou léčbou může vést k velmi dobrým výsledkům, které vás od nepříznivého scénáře vršících se komplikací mohou ochránit.
Nebojte se přiznat si, že bojujete s cukrovkou, a v boji se jí postavte zpříma. Nezanedbávejte léčbu, byla by to škoda, když účinné možnosti máte na dosah. Svěřte se do rukou odborníka, který vás pomůže navigovat jejími vodami a doporučí k užití ty nejmodernější lékařské postupy, které povedou k tomu, aby vás cukrovka do budoucnosti neohrožovala.
(pok)
CZ23RYB00006
Zdroje:
https://www.nzip.cz/clanek/445-cukrovka-2-typu-co-to-je-a-jak-se-leci
https://www.diabetes.org.uk/guide-to-diabetes/complications
https://www.ikem.cz/cs/diabetes-mellitus-cukrovka/a-2654/
http://www.diab.cz/dokumenty/inkretiny_08.pdf
https://www.medicalnewstoday.com/articles/317477#life-expectancy