Bojové umění pomůže ochránit kosti
Ačkoli na první pohled vypadá volba takového karate jako předcházení komplikací osteoporózy poněkud nelogicky, nizozemští vědci se ve své studii pokusili dokázat opak.
Padat se musí umět
Jednou z velmi častých komplikací osteoporózy jsou – kromě zlomenin obratlů a zápěstí – zlomeniny kyčelního kloubu. A jelikož pádům, při kterých tyto zlomeniny vznikají, se často zabránit nedá, je lepší naučit se padat bezpečněji. A tomu by nás podle studie nizozemských vědců mohlo naučit právě bojové umění.
I zdánlivě obyčejné věci lze pojmout vědecky
A tak i takový obyčejný pád se dá velmi podrobně vědecky prozkoumat. Tentokrát bylo hlavními aktéry nizozemské studie šest zdravých dobrovolníků, kteří měli za úkol prostě padat. Pomocí speciálních podložek schopných změřit sílu na ně působící byly podrobně měřeny síly, které působí na kyčelní kloub při pádu. Výsledky měření pak byly porovnány se silami, které mohou působit na kosti pacienta s osteoporózou bez toho, aby jim způsobily poškození.
Naučte se padat
Výsledky studie ukázaly, že by nacvičení správné techniky pádu mohlo výrazně snížit riziko zlomeniny kyčelního kloubu, neboť pomůže zredukovat a rovnoměrněji rozložit síly působící na kyčelní kloub během pádu. Podle autorů studie se správnou techniku mohou naučit i starší lidé a její trénování by bylo bezpečné i pro pacienty s osteoporózou. Pokud by ovšem během tréninku používali chrániče kyčelního kloubu, trénovali na tlustých žíněnkách a předešli přímému pádu ze stoje. A jak by takový "šetrný" pád měl vlastně vypadat? V podstatě podobně jako tzv. parakotoul. Jde totiž o pohyb, který pomáhá vstřebat šok po dopadu a zároveň umožní rychlé navázání pohybu.
(jas)
Zdroj:
www.medicalnewstoday.com