Akné vzniká na základě zvýšené tvorby mazu, který je vyráběn malými žlázkami ukrytými v kůži. Maz spolu s odloupanými kožními buňkami ucpává póry a usnadňuje tak růst bakterií, které k rozvoji akné přispívají. Příčinou zvýšené tvorby kožního mazu mohou být neobvykle vysoké hladiny mužských pohlavních hormonů, takzvaných androgenů. Ty jsou produkovány v těle každé zdravé ženy, avšak v malém množství. Pokud jich ženský organismus vytváří více, objevují se vedle zvýšené produkce kožního mazu také další příznaky, například nadměrné ochlupení, obezita nebo nepravidelná menstruace.
Důležitý výběr
Je-li příčinou zhoršené kvality pleti právě zvýšená tvorba mužských pohlavních hormonů, může moderní antikoncepce úpravou hormonálních hladin významně pomoci. Je však třeba spolu s gynekologem vybrat správný preparát, který androgeny v těle ženy dokáže díky svému složení snížit. Příkladem účinné látky v antikoncepci, která v boji s akné pomáhá je např. cyproteron-acetát. Následkem užívání takových antikoncepčních pilulek je zmírnění tvorby kožního mazu i projevů akné či její úplné vymizení, a to v průběhu několika měsíců. Počáteční zhoršení pleti po nasazení antikoncepce není nic výjimečného a nemělo by dotyčnou od dalšího užívání odradit. Správně zvolené pilulky dokážou:
- zlepšit průběh akné,
- zredukovat množství pupínků,
- zmírnit probíhající zánět pleti,
- zabránit zhoršení onemocnění.
Podobně jako užívání jiných léků má i hormonální antikoncepce svá rizika a pro některé ženy vhodná není. Proberte proto spolu se svým lékařem vše, co vás v této souvislosti zajímá, a nebojte se zeptat také na možnosti příznivého ovlivnění nekvalitní pleti.
Zdroj: www.webmd.com