Bojujte s nežádoucími účinky. Efekt samotné léčby za to stojí
Užívání léků se často neobejde bez vedlejších účinků, zejména u závažných nemocí. Ty samozřejmě nebývají nic příjemného.
Pokud však samotná léčba zabírá, stojí za to se s nimi poprat.
#IMG#
Lék bez vedlejších nežádoucích účinků se v klasické medicíně hledá těžko, jen výjimečně se ale projeví všechny s plnou intenzitou u jednoho pacienta. A pokud pacienta trápí, velice často se dají léčit, nebo alespoň zmírnit.
Pití jako lék
Nejčastějším nežádoucím účinkem léku na virovou hepatitidu, pegylovaného interferonu, je tzv. flu-like syndrom, tedy příznaky chřipkového onemocnění jako nechutenství, horečky, únava, bolesti hlavy, svalů a kloubů. Nezbytné je pít při těchto projevech hodně tekutin a u některých lidí pomáhají léky proti bolesti podané hodinu dvě před aplikací injekce.
Zažeňte depresi do kouta
Závažným problémem mohou být psychické změny jako úzkosti, méně často agresivita a manické chování. K tomu jsou náchylní lidé s anamnézou deprese. Někteří lékaři proto před nasazením léčby antidepresiva podávají.
Léčba, nebo dítě?
U ribavirinu jsou nejvýznamnější vedlejší efekty dva: anémie, tedy snížené množství červených krvinek nebo krevního barviva hemoglobinu v krvi, projevující se únavou, a v případě těhotenství může vážně poškodit plod. Výskyt a tíži anémie lze sledovat pravidelným vyšetřením krevního obrazu a předcházet nebo léčit podáváním erytropoetinu. Kvůli riziku poškození plodu je nutno užívat spolehlivou metodu antikoncepce nejen po celou dobu terapie ribavirinem, ale ještě půl roku po jejím ukončení.
V případě, že nežádoucí účinky léčby pacienta významně zatěžují nebo ohrožují a nedaří se je zmírnit symptomatickou léčbou, posledním řešením je snížit podávanou dávku a v krajním případě terapii zcela ukončit.
(zep)
Zdroj:
www.hepc.cz
www.aegis.com